Co powinna wiedzieć ciężarna pracownica?
Kobieta w ciąży nabywa szczególnej ochrony w pracy, o ile przedłoży odpowiednie zaświadczenie lekarskie. Pracodawca nie może wówczas wypowiedzieć jej umowy o pracę ani takowej rozwiązać. Pracownica zatrudniona na okres próbny (powyżej miesiąca) albo na czas określony również powinna dostać przedłużenie umowy, jeśli w tym czasie umowa ulegałaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Nie wymaga to żadnych dodatkowych czynności, ponieważ wynika to z mocy prawa. Więcej na ten temat możesz przeczytać w tym miejscu: https://aleo.com/pl/blog/zwolnienie-lekarskie-w-ciazy-wszystko-co-musisz-wiedziec. Ochrona nie dotyczy kobiet zwolnionych dyscyplinarnie.
Warto pamiętać, że ciężarna pracownica nie może pracować w godzinach nocnych. Nie może też spędzać przed komputerem więcej niż 4 godziny dziennie. Nie powinna wykonywać pracy w nadgodzinach, a także wyjeżdżać na delegacje poza stałe miejsce pracy. W dodatku nie może podejmować się uciążliwych obowiązków, które zagrażają jej zdrowiu. Nie powinna być również zatrudniona w systemie przerywanego czasu pracy.
Zwolnienie lekarskie a ciąża
Nie każda kobieta w ciąży będzie zdolna do pracy. Kobieta ciężarna ma prawo być 270 dni na L4. To równo 9 miesięcy. Nie musi mieć zwolnienia wystawionego przed ginekologa – może to zrobić internista. Warto w tym miejscu podkreślić, że Kodeks pracy chroni kobiety zatrudnione na umowę o pracę. Pozostałych, np. pracujących na umowę zlecenie, ochrona nie dotyczy.
Podczas zwolnienia lekarskiego ZUS może skontrolować, czy ciężarna znajduje się pod adresem domowym lub innym, które wcześniej zgłosiła. Może sprawdzić, czy kobieta wykorzystuje L4 prawidłowo. Jeśli pracownik ZUS nie zastanie ciężarnej w domu, może poinformować ją pisemnie o wizycie i wezwać do złożenia wyjaśnień. Jeśli w tym czasie kobieta była np. w aptece czy u lekarza, nie musi się obawiać. Kontrola po prostu odbędzie się ponownie. Jeśli ZUS uzna jednak, że zwolnienie lekarskie wykorzystywane jest nieprawidłowo, może cofnąć zasiłek ciężarnej.
Pracodawca będzie mógł domagać się zwrotu pieniędzy wypłacanych w czasie L4, a w najgorszym przypadku zwolnić kobietę dyscyplinarnie.
Zasiłek na L4 w ciąży
Kobiety ciężarne na L4 otrzymują zasiłek od pracodawcy przez pierwsze 33 dni. Później, czyli od 34 dnia, obowiązek wypłaty zasiłku schodzi na ZUS. Jeśli ciąża oznaczona jest kodem B (kobieta niezdolna do pracy w ciąży), wynagrodzenie chorobowe wynosi 100%. Jeśli kobieta otrzyma L4, ale będzie mieć inny kod zwolnienia, zasiłek chorobowy będzie wynosić 80%.
Do podstawy wymiaru zasiłku zaliczyć można wynagrodzenie zasadnicze, ale też za urlop wypoczynkowy. W zależności od wykonywanej pracy, do podstawy zaliczyć można również prowizje, premie, dodatek nocny, refundacje, wynagrodzenie za nadgodziny czy czas przestoju.