Świadczenia społeczne. Wnioski o rentę wdowią
Pół miliona osób złożyło wniosek o rentę wdowią – świadczenie ma być wypłacane od początku lipca. Wdowy i wdowcy będą mogli otrzymać całość swojej emerytury i część renty rodzinnej – do końca 2026 r. piętnaście procent, a od 2027 r. jedną czwartą.
Kiedy odchodzi ta najbliższa osoba, rachunki nie zaczynają dzielić się przez 2, bo czynsz najczęściej wynosi tyle samo, tyle samo wynoszą rozmaite opłaty. Renta wdowia to szansa na to, żeby dramat osobisty nie przekładał się na dramat ekonomiczny – mówił w Łodzi wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski
Wnioski o rentę wdowią można składać kontaktując się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych – nie trzeba stawiać się w ZUSie osobiście, a wystarczy zrobić to poprzez e-wizytę lub infolinię.
Zmiany w świadczeniach pogrzebowych
Wiceminister podczas wizyty w Łodzi mówił też o zmianach w zasiłkach pogrzebowych. Jego wartość ma wzrosnąć o trzy czwarte, a zmiany mają wejść w życie z początkiem przyszłego roku. To pierwsza podwyżka tego świadczenia od 2011-ego roku.
Ten zasiłek pogrzebowy to dzisiaj 4000 złotych i każdy z nas wie, że nikogo w Polsce nie można pochować za 4000. Dlatego przygotowaliśmy projekt ustawy i podwyższamy zasiłek pogrzebowy do 7000 złotych – mówi wiceminister Gajewski.
Dodatkowo mają pojawić się też takie świadczenia jak zasiłek specjalny z pomocy społecznej po śmierci tych bliskich osób, po których zasiłek nie przysługuje i zasiłek na trudne sytuacje, kiedy na przykład trzeba sprowadzić ciało osoby bliskiej z zagranicy.
Świadczenia 800+ dla Ukraińców
Lewica sprzeciwia się zmianom w 800+ dla Ukraińców. Kandydaci na prezydenta KO, PiS-u i Konfederacji proponują, aby świadczenie było wypłacane tylko tym migrantom, którzy mieszkają i pracują w Polsce. Zawsze jest ryzyko nadużyć, dlatego wprowadziliśmy zabezpieczenia – mówił wiceminister.
Mamy możliwość wstrzymywania wypłaty tych świadczeń, jeżeli obywatel Ukrainy cudzoziemiec wyjeżdża z Polski. Uchylamy to prawo wtedy, kiedy okazuje się, że jednak takich osób w Polsce nie ma, że nie ma ich dzieci – dodaje
Na mocy tego rozwiązania w ciągu roku uchylono dziewiętnaście tysięcy praw do osiemset plus, czyli wstrzymano niemal czterdzieści tysięcy wypłat. W zeszłym roku wnioski o osiemset plus dotyczyło prawie ośmiu milionów dzieci, z czego ponad pół miliona to dzieci cudzoziemskie.