Dobiega końca wymiana oświetlenia
Mowa o prawie dziesięciu tysiącach opraw, które należało wymienić.
– Placówek tych jest kilkanaście, bo to są przedszkola, szkoły podstawowe, także jedna szkoła średnia. To są obiekty o różnej historii, w różnym wieku, a oświetlenie w tych obiektach było w bardzo różnym stanie. Chcieliśmy to ujednolicić, ustandaryzować i przede wszystkim dostosować do obecnych wymogów, czyli chodzi o natężenie oświetlenia bezpośrednio przypadającego na biurko ucznia, który siedzi w danej sali lekcyjnej. W związku z tym podjęliśmy decyzję, że wszystkie te placówki modernizujemy w jednym standardzie i w jednym czasie – mówi Marcin Michalak z bełchatowskiego magistratu.
Posłuchaj:
Redukcja poboru mocy o 30 proc.
Prace były prowadzone, poza zajęciami. Zostały poprzedzone audytem.
– Mamy gwarancję sześcioletnią, a więc przez cały ten okres mamy spokój i nie mamy konieczności wydatkowania dodatkowych środków na kolejne remonty, modernizacje. Mamy jednolity standard we wszystkich placówkach, mamy oszczędności, bo już audyt wskazał, że oszczędności w zakresie poboru energii elektrycznej po wymianie i modernizacji oświetlenia powinny zredukować pobór mocy o około 30 proc.. Uważamy, że będzie to dosyć istotny element w budżecie miasta – zaznacza Marcin Michalak.
Posłuchaj:
Wymiana oświetlenia w placówkach oświatowych, to cześć projektu, w którym uwzględniono także wymianę części oświetlenia miejskiego. Wszystkie prace kosztować będą ponad 4,5 mln. złotych.