Loading Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • This Wydarzenie has passed.

“Zwycięstwo ducha, zwycięstwo odwagi, zwycięstwo miłości Ojczyzny”

18 stycznia 2023 - 20 listopada 2023

W ramach projektu „Zwycięstwo ducha, zwycięstwo odwagi, zwycięstwo miłości Ojczyzny” będą przeprowadzone 3 konkursy oraz zostanie zorganizowana wystawa pt. „[…] Hu ha!!! Niechaj Polska zna, jakich synów ma […]”. Powstanie Styczniowe w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Podsumowaniem ekspozycji będzie wydanie katalogu wystawy i spisu bibliograficznego dokumentów dotyczących Powstania Styczniowego w zbiorach Biblioteki.

Celem projektu jest popularyzacja i poszerzenie wiedzy społeczności lokalnej, zwłaszcza dzieci i młodzieży szkolnej o wydarzeniach i bohaterach tamtych lat. Przywrócenie pamięci o ludziach, którzy brali udział w Powstaniu Styczniowym w regionie łódzkim, a zostali zapomniani przez potomnych. Uhonorowanie oddania Ojczyźnie i poświęcenia osób, które nie wahały się stanąć do walki w obronie wolności.

Na projekt składają się:

  1. Trzy konkursy:
  • literacki na opowiadanie o tematyce związanej z przebiegiem Powstania Styczniowego na terenie Łodzi i woj. łódzkiego – „Został w lesie krzyż żelazny… „,
  • konkurs literacko-plastyczny na ilustrację do fragmentów „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – pt. „Nad Niemnem nie piórem pisane …”,
  • konkurs plastyczny na projekt znaku graficznego do oznaczania mogił powstańców styczniowych – „Ojczyzna i historia Was nie zapomni”.
  1. Wystawa „[…] Hu ha!!! Niechaj Polska zna, jakich synów ma […]”. Powstanie Styczniowe w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.
  2. Wydanie katalogu wystawy „[…] Hu ha!!! Niechaj Polska zna, jakich synów ma […]”.
  3. Wydanie spisu bibliograficznego dokumentów dotyczących Powstania Styczniowego, który rejestrować będzie dostępne w Bibliotece publikacje, zarówno zwarte, jak i o charakterze ciągłym.
  4. Spotkania z pracownikami Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi dotyczące warsztatu pracy archiwistów i historyków IPN ze szczególnym uwzględnieniem działań mających na celu upamiętnienie powstańców styczniowych na terenie regionu łódzkiego – zajęcia dla uczniów starszych klas szkół podstawowych i młodzieży szkół średnich
  5. Impreza, podczas której nastąpi podsumowanie konkursów oraz wręczenie dyplomów i nagród ich laureatom. Będzie ona połączona z cykliczną imprezą, która odbywa się w Bibliotece „Śpiewanie dla Niepodległej”, na której wykonane zostaną m. in. pieśni z Powstania Styczniowego (planowany termin 9 listopad)

Działania w ramach projektu realizowane będą od 18 stycznia 2023 do 20 listopada 2023 r.

 

Materiał od Organizatora

Szczegóły

Początek:
18 stycznia 2023
Zakońćzenie
20 listopada 2023
Wydarzenie Category:

Organizator

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist

Skip to content
P