Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To Wydarzenie minęło.

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka 2022. Finał Mini Mundialu i koncert Golec uOrkiestra w Tomaszowie Mazowieckim

17 listopada 2022 - 09.00 - 19 listopada 2022 - 22.00

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka 2023

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w Tomaszowie Mazowieckim – plan wydarzeń

Obchody w tym roku organizowane są w Tomaszowie Mazowieckim. Rozpoczną się w czwartek (17 listopada) od spotkań Mikołaja Pawlaka, Rzecznika Praw Dziecka i psychologów z Dziecięcego Telefonu Zaufania z uczniami tomaszowskich szkół prowadzonych przez miasto. Odbędą się również otwarte konsultacje dla mieszkańców z prawnikami Biura Rzecznika Praw Dziecka oraz konferencja naukowa.

Jutro (18 listopada) w Arenie Lodowej będzie można wziąć natomiast udział w specjalnej ślizgawce z niespodzianką. Ostatniego dnia obchodów tj. 19 listopada – również w Arenie Lodowej – zaplanowano Galę Finałową. Odsłonięta zostanie także tablica pamiątkowa.

W sobotę do południa rozegrany zostanie również finał Mini Mundialu – o puchar rywalizować będą uczniowie szkół podstawowych. Wieczorem zostaną wręczone odznaki Rzecznika Praw Dziecka oraz nagrody dla zwycięzców konkursów, a całe wydarzenie zakończy koncert zespołu Golec uOrkiestra.

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w Tomaszowie Mazowieckim
materiały organizatorów

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka – historia

W rocznicę przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych Konwencji o Prawach Dziecka – 20 listopada 1989 roku – co roku w Polsce obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.

Polska ma największe na świecie zasługi w tworzeniu praw chroniących dobro dzieci. To właśnie Polacy wnieśli największy wkład w stworzenie światowego systemu ochrony praw dziecka. Inicjatorami i współtwórcami Konwencji o Prawach Dziecka byli prawnicy z Państwowej Akademii Nauk.

Konwencja jest najbardziej rozpowszechnionym dokumentem dotyczącym praw człowieka – przyjęły ją prawie wszystkie państwa na świecie.

Wśród gości honorowych tegorocznych obchodów znajdą się osoby, których poświęcenie w pracy na rzecz dzieci zostanie uhonorowane podczas uroczystej gali finałowej wręczeniem przez Rzecznika Praw Dziecka Honorowych Odznak za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka.

Odznaka to polskie odznaczenie resortowe ustanowione 15 lutego 2013 roku rozporządzeniem prezydenta RP. Na honorowej odznace wokół wizerunku Janusza Korczaka znajduje się napis Infantis Dignitatis Defensori (pl. Obrońcy godności dzieci).

Bezpłatne wejściówki na galę i koncert będzie można odebrać w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18.

Honorowy patronat nad tomaszowskim Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka objęła Pierwsza Dama – Agata Kornhauser-Duda.

Czytaj także: Dzieci z łódzkich szkół zrobiły kotyliony

Miejsce wydarzenia

Tomaszów Mazowiecki
Tomaszów Mazowiecki, Województwo Łódzkie Poland + Google Map

Witaz ponownie!

Zaloguj się poniżej do swojego konta

Przypomnij hasło

Please enter your username or email address to reset your password.

Dodaj nową listę

Skip to content
P