Letnia Szkoła Młodych Pedagogów i Pedagożek im. Marii Dudzikowej Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk to cykliczne wydarzenie o ogólnopolskim charakterze, które odbywa się co roku w innym, znaczącym ośrodku akademickim w Polsce.
W tym roku Gospodarzem już XXXVII Szkoły jest Uniwersytet Łódzki, który po 25 latach powtórnie gości pedagogów, pedagożki i badaczy procesów edukacyjnych reprezentujących różne polskie uczelnie. W tym roku po raz trzeci w Szkole wezmą też udział naukowczynie z Ukrainy. Tegoroczna tematyka O pamięci, (nie)pamiętaniu i (nie)pamiętliwości; pamięć jako kategoria pedagogiczna wpisuje się z kulturę i historię miasta Łodzi i tradycje naszego Uniwersytetu.
Celem Letniej Szkoły Młodych Pedagogów i Pedagożek – jak zaznaczają jej organizatorzy w corocznych zaproszeniach – jest wspieranie i stymulowanie rozwoju naukowego młodych badaczek i badaczy poprzez tworzenie okazji do uzupełniania i pogłębiania wiedzy, wzbogacania własnego warsztatu pisarskiego, dydaktycznego i badawczego, a także możliwości debiutów naukowych oraz promowania interesujących koncepcji badawczych i odkryć naukowych. Ważne jest również tworzenie warunków sprzyjających autentycznej integracji środowiska pedagogów, pracy w dobrej atmosferze i zacieśnianiu więzi międzypokoleniowych.
Zajęcia odbywają się w kilku, wypróbowanych już formach, a więc poprzez wykłady, dyskusje panelowe, warsztaty i prezentacje naukowe zaproszonych gości – autorytetów w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych, rozmowy i konsultacje z nimi, problemowe seminaria w małych grupach, wizyty studyjne, wystąpienia i prezentacje dorobku młodej kadry pedagogicznej. Nie zabraknie też wycieczek do miejsc ważnych na turystycznej mapie Łodzi.
© 2012-2024 Radio Łódź
© 2012-2024 Radio Łódź