Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To Wydarzenie minęło.

Festival ART&DESIGN 2023 – NIE_MATERIA w Akademickim Centrum Designu

1 grudnia 2023 - 7 grudnia 2023

Festiwal jest podsumowaniem pierwszego półtorarocznego cyklu warsztatów mistrzowskich, wystaw i konferencji Design w Procesie w nowej instytucji kultury – Akademickim Centrum Designu.

Akademickie Centrum Designu to jednostka podlegająca Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Skupia wszystkie wydziały sztuk projektowych prowadzące kierunek Wzornictwo polskich państwowych uczelni artystycznych (Warszawa, Wrocław, Katowice, Gdańsk, Szczecin, Kraków, Poznań i Łódź). Ma za zadanie:

· wspierać polski design,

· promować go w kraju i za granicą,

· wystawiać na przekrojowych ekspozycjach,

· sieciować środowisko,

· wspierać merytorycznie poprzez szkolenia, warsztaty mistrzowskie i rezydencje twórcze,

· pomagać zawiązywać relacje pomiędzy twórcami, projektantami i artystami a biznesem.

Akademickie Centrum Designu znajduje się w budynku dawnej szkoły przyfabrycznej Karola Scheiblera, która powstałą w 1876 roku, równolegle z osiedlem robotniczym Księży Młyn. Budynek był dwukrotnie rozbudowywany – w 1886 i 1934 roku. Po II wojnie światowej w budynku mieściła się Szkoła Handlowa, która funkcjonowała do 2011 roku. Wówczas budynek został przekazany w użytkowanie ASP, które przeznaczyło go na cele ACD. Ażeby cele edukacyjne, dydaktyczne, wystawiennicze i upowszechniające mogły być realizowane Akademia musiała sięgnąć po środki projektowe, w tym unijne. Po długotrwałym remoncie, realizowanym pod nadzorem Konserwatora Zabytków, budynek został otwarty w czerwcu 2021 roku. Od tej pory nabiera rozpędu jako nowa instytucja w mieście i w kraju.

Najważniejsze cykliczne wydarzenia w ACD – cykl Design w Procesie :

· Akademie Mistrzów – konferencje naukowe i warsztaty mistrzowskie finalizowane przekrojowymi wystawami, które skupiają środowisko projektantów_tek, designerów_ek ale i artystów_ek wizualnych. Każda z Akademii Mistrzów ma swój wiodący temat przewodni – ergonomia, ekologia emocjonalna, rzeczywistości mieszane…

· Warsztaty dla dzieci – Akademia Małego Designera

· Warsztaty dla Młodzieży – Akademia Młodego Designera

Efekty materialne warsztatów i prace zgłaszane na wystawy stają się rezerwuarem dzieł, z których kuratorka Magdalena Komborska – Łączna, edukatorka – Patrycja Krzyczman oraz grono jury powołują prace na Festiwalowe wystawy.

Co w Festiwalu jest wyjątkowego?

Festiwal premierowo w skali kraju kładzie nacisk na punkty styczne między sztuką a designem. Wielu współczesnych projektantów_tek podkreśla, że nie definiują się przez tylko jedną dziedzinę – design. Ich poszukiwania twórcze nie są podyktowane tylko funkcjonalnością i ergonomią. Wielokrotnie badają nowe technologie, eksperymentują, wyzwaniem jest dla nich zagadka, tajemnica i piękno, ale i ekologia, cyrkularność, projektowanie odpowiedzialne.

Interesuje nas wymykanie się definicjom i budowanie nie do końca okonturowanych obszarów twórczości. Trochę na przekór chcemy dać wzornikom_czkom głos, który najczęściej w eterze oddaje się artystom_tkom. Krzesło może być czymś więcej niż tylko ergonomicznym siedziskiem. Może być piękne albo brzydkie. Może być zaprojektowane odpowiedzialnie i cyrkularnie lub odwrotnie – bez namysłu nad cyklem życia produktu. Może być wygodne uniwersalnie, albo będzie uwierało w krzyż osobę bardzo wysoką. Festiwal ma dawać głos projektantom_tkom, którzy tworząc świadomie, dostają też pełnię głosu.

Festival ART&DESIGN 2023 – NIE_MATERIA składa się z wystaw, konkursu kreatorskiego z nagrodami na realizację prototypów prac, działań warsztatowych, konferencji naukowej oraz aukcji dzieł sztuki i designu.

Wystawy:

· Dzielimy się Łodzią. BIO-PUBLIC, wystawa zbiorowa, finisaż 6 grudnia,

· Wierzenia łódzkiej społeczności ujęte w kolekcji dywanów. Łódź miasto wielu kultur, wystawa indywidualna Aleksandry Bonikowskiej, 22.11 – 17.12.2023,

· SteamRift – kolejna ekspedycja, wystawa indywidualna Rafała Szrajbera, 19.01 – 29.02.2024 r.,

· Materie żywiołów, wystawa zbiorowa, 1.12.2023 – 7.02.2024,

· Wystawa prototypów Koncepcji Kreatorskich,26.01.2024 – 07.02.2024

· JAKOŚĆ, wystawa międzynarodowa, 8.12.2023 – 7.02.2024,

· 40×40, wystawa międzynarodowa, 12.01.2023 – 25.02.2024

Wystawy zakresy:

· Różne dziedziny projektowania – gry komputerowe i video, projektowanie graficzne, ceramika, moda, biżuteria, meble…

· Zasięgi wystaw od lokalnych, łódzkich i skupionych na naszym mieście ekspozycji , przez przekrojowe, problemowe realizacje aż do wystaw międzynarodowych.

· Nazwiska: Przemek Hajek – dyrektor artystyczny magazynu Powidoki, Joanna Guszta – Ładne Halo, Karolina Hałatek – artystka międzynarodowa działająca w obszarze sztuki światła i obiektów immersyjnych, Renata Bonter – Jędrzejewska i Piotr Jędrzejewski – para projektantów łączących zainteresowania ceramiką i architektuą oraz inteligentnymi kinetycznymi elewacjami, Małgorzata Kalińska projektantka biżuterii, Wiktoria Lenart – designerka krytyczna, projektantka mebli, Midori Yamazaki – grafika 3D i modele dźwiękowe, Kazune Watanabe – projektant graficzny.

Aukcja sztuki i designu:

· 7 lutego 2024 roku – aukcja prac twórców_czyń zaangażowanych w cykl Design w Procesie, budowanie rynku handlu obiektami dobrze zaprojektowanymi

Konkurs kreatorski:

· Jury ze wszystkich twórców-czyń zaangażowanych w cykl Design w Procesie wybrało 9 par designer_ka – artysta_stka, którzy na zadany temat „Nie-materia” realizują w tandemach projekty swoich prac. Jury ocenia i nagradza nagrodą pieniężną prace do realizacji. Powstają premierowe, kolektywnie wymyślone i zbudowane prace stanowiące sumę doświadczeń sztuki i designu.

Konferencja:

· 15 stycznia 2024 roku – prezentacja wyłonionych w konkursie kreatorskim do realizacji projektów par twórców_czyń, wystąpienia teoretyczne ekspertów_tek, oprowadzania po wystawach

Warsztaty:

· Na zamówienie grup formalnych i nieformalnych organizujemy warsztaty oraz proponujemy warsztaty otwarte z różnych dziedzin projektowania: moda ( Tomek Armada, Paweł Kaźmierowski), ceramika (Judyta Antoniuk, Kamila Lewandowska), projektowanie graficzne (Przemek Hajek, Izabela Jurczyk), książka artystyczna i książka fotograficzna (Kolektyw 19 Rzek

Szczegóły

Początek:
1 grudnia 2023
Zakońćzenie
7 grudnia 2023
Kategorie Wydarzenie:
,
Strona internetowa:
https://www.acdesign.com.pl/aktualnosci/festival-artdesign-2023-niemateria-/-festival-artdesign-2023-immaterial

Organizator

Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

Witaz ponownie!

Zaloguj się poniżej do swojego konta

Przypomnij hasło

Please enter your username or email address to reset your password.

Dodaj nową listę

Skip to content
P