Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

20. Ogólnopolski Przegląd Filmów Niezależnych “Ogień w głowie”

14 czerwca - 15 czerwca

plakat OwG 2024 ost scaled

Program jubileuszowej edycji “Ognia w głowie” z jednej strony wypełniają tradycyjne działania, takie jak konkurs filmowy, wystawa fotografii, czy warsztaty i pokazy dodatkowe, jednak gdy się przyjrzeć bliżej wiele z nich ma charakter retrospektywny i podsumowujący 19 lat jedynego zgierskiego festiwalu filmowego. 20. Ogólnopolski Przegląd Filmów Niezależnych “Ogień w głowie” odbędzie się w Starym Młynie w dniach 14 i 15 czerwca.

Pierwszy dzień imprezy rozpocznie się specjalnym pokazem filmu dokumentalnego “Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham” (2016). Jego reżyser Paweł Łoziński będzie gościem i jurorem sobotniego konkursu. O godzinie 18.00 uczestnicy będą zaproszeni do Zgierskiej Galerii Sztuki na wystawę “Kadry mówią. Nasze filmowe historie”, podczas której przypomnimy sobie minione edycje poprzez przegląd kadrów nagrodzonych na “Ogniu w głowie” filmów, przy okazji dowiadując się, co autorzy robią aktualnie i ilu z nich pozostało w branży.

Na wernisażu nastąpi oficjalne otwarcie festiwalu, jednak równie ważnym i podniosłym momentem będzie gala jubileuszowa, podczas której kontynuowane będzie podsumowanie ważnych momentów Ognia, uhonorowanie najbardziej zasłużonych i wyrazistych postaci związanych z realizacją festiwalu. Wtedy zobaczymy też krótką, urodzinową animację stworzoną przez uczestników warsztatów zorganizowanych tydzień przed tegorocznym “Ogniem w głowie”. Po gali organizatorzy zaplanowali filmowe karaoke.

Drugi dzień imprezy rozpoczną pokazy skierowane do najmłodszych widzów (najlepsze animacje z festiwalu O!PLA). Następnie uczestnicy będą mogli zapoznać się z jurorami konkursu podczas spotkania prowadzonego przez Kubę Niedzielę. A w gronie tym zasiądą oprócz wspomnianego wcześniej Pawła Łozińskiego, Marta Pajek, twórczyni animacji, które będzie można zobaczyć pod koniec drugiego dnia imprezy i Agata Golańska, Pełnomocniczka Rektora Szkoły Filmowej w Łodzi ds. produkcji filmowej i telewizyjnej, kierowniczka produkcji, producentka, która wspiera zgierski festiwal od początku istnienia.

Najważniejszym punktem Ognia jest zawsze konkurs, na który zgłaszają się twórcy z całej Polski. W tym roku spośród 70 propozycji, do głównego konkursu wybrano trzynaście. – Obserwujemy powrót twórców, którzy zgłaszali się na “Ogień w głowie” kilka, kilkanaście lat temu, co można tłumaczyć zmianą regulaminu. Od zeszłego roku jest to impreza dla filmowców niezależnych, a nie tylko amatorskich. To są ci, którzy pozostali w branży i związali z filmem karierę zawodową – mówi Anka Perek-Kowalska, kierowniczka artystyczna festiwalu. Innym ciekawym zjawiskiem jest to, że dawni uczestnicy zasiadają w gronie jurorskim, a jurorzy poprzednich edycji nadsyłają swoje prace na konkurs. Efekty tych rotacji i wyborów będziemy mogli obserwować tak długo, jak długo filmowy ogień będzie płonął w głowach twórców i organizatorów Przeglądu.

 

Materiał Organizatora

Szczegóły

Początek:
14 czerwca
Zakońćzenie
15 czerwca
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Stary Młyn w Zgierzu

Witaz ponownie!

Zaloguj się poniżej do swojego konta

Przypomnij hasło

Please enter your username or email address to reset your password.

Dodaj nową listę

Skip to content
P