Fertygacja – co to?
Fertgacja – fertigation – to połączenie dwóch słów fertilisation – czyli nawożenie oraz irrigation – nawadnianie.
Jest to technika stosowania nawożenia, przy jednoczesnym stosowaniu profesjonalnych systemów nawadniających. Docelowo proces ten ma zwiększyć efektywność dostarczania cennych składników odżywczych, uwzględniając potrzeby wodne roślin. Stosuje się ją głównie w uprawach ogrodniczych pod osłonami oraz w uprawach na podłożach inertnych.
Porada 1: najważniejsze w fertygacji jest wybranie odpowiednich nawozów – tj. rozpuszczalnych w wodzie. Po ich zakupieniu zapoznaj się z etykietą producenta, aby dobrać dawkę pod potrzeby grup roślin.
Jakie zalety niesie za sobą fertygacja?
Technika ta cieszy się dużym zainteresowaniem i popularnością, głównie ze względu na niosące za sobą korzyści. Wśród nich wymienia się:
- Możliwość zastosowania mniejszych dawek nawozów, co w efekcie pozwala zaoszczędzić koszty i zmniejszyć wpływ na środowisko glebowe. Jest więc to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, które nie odstępuje efektywności innych metod.
- Składniki pokarmowe dostarczane są bardzo szybko do strefy korzeniowej roślin.
- Wyrównany proces wzrostu roślin.
- Swobodny proces regulowania dawki składników odżywczych – dokładnie pod potrzeby swoich plonów.
- Sprawne przywrócenie równowagi jonowej.
- Automatyzacja procesu i tym samym zwolnienie mocy przerobowej rolnika.
- Można dowolnie zmieniać natężenie i skład pożywki – tj. w zależności od fazy rozwojowej roślin.
O czym należy pamiętać w procesie fertygacji?
Proces fertygacji wymaga zgłębienia wiedzy zarówno o samej technice, jak i dostępnych nawozach. Podstawą jest m.in. wybranie odpowiedniej dawki, która docelowo powinna być zróżnicowana i wystarczająco rozwodniona. Według założeń procesu – roślina docelowo dokarmiana jest co 2 dni (a nie co kilka tygodni), dlatego też trzeba uważać, aby nie doszło do nadmiernego zasolenia podłoża.
Zwróć także pod uwagę infrastrukturę, w grupie której znajdują się emitery, linia kroplująca, pompa, a także kwatery, które docelowo mają być poddawane owej metodzie.
Porada 2: Równie ostrożnie należy dobierać jakość systemu nawadniania oraz jakość wody. Jeśli ta jest twarda i uzdatniona – może dojść do nieuczynnienia poszczególnych składników pokarmowych.
Jaki nawóz wybrać do fertygacji?
Wybieraj preparaty dostosowane do tej techniki uprawnej. Czytaj etykiety i zapoznaj się z zaleceniami producenta, który w stoi w obowiązku informowania o składzie, sposobie stosowania i środkach ostrożności. Szczególnie popularne są nawozy Fertygold, które dostaniesz w sklepie wPolu.pl. W tej grupie produktów znajdują się preparaty NPK z mikroelementami, stosowanymi w uprawie sadowniczej, warzywniczej i jagodowej.
Docelowo nawóz powinien wyróżniać się:
- Dobrą rozpuszczalnością – ma to wpływ na m.in. pracochłonność przygotowania pożywki oraz na przyszłą kondycję infrastruktury.
- Odpowiednim składem – np. wzbogaconym w magnez, azot i potas, na który jest wzmożone zapotrzebowanie podczas wytwarzania masy zielonej.
Szeroki wybór środków ochrony roślin, które mogą wspierać Twoje plony dostępne są na: https://wpolu.pl/category/srodki-ochrony-roslin