Po tym czasie kupcy mają przenieść się na plac Zwycięstwa, gdzie powstanie specjalna przestrzeń do handlu – mówi wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.
Jako scenariusz docelowy razem z kupcami i całą grupą roboczą wskazaliśmy jako miejsce optymalne dla naszych rozmówców i partnerów w dyskusji okolice placu Zwycięstwa, gdzie będziemy jako miasto tworzyć przestrzeń do tego, żeby ten handel docelowo za wiele lat mógł się toczyć już w nowej, zrewitalizowanej przestrzeni w kształcie i formie, jaka będzie zadowalała naszych partnerów i partnerki ze Stowarzyszenia Kupców Wodny Rynek – zapowiada wiceprezydent.
Zanim handel przeniesie się w nowe miejsce, dotychczasowy rynek ma również zostać zmodernizowany. Wymienione zostaną m.in. pawilony, a koszt ten poniosą sprzedawcy. Jak mówi jeden z kupców, Dariusz Krześlak, reszta rewitalizacji jest po stronie miasta.
W czasie grupy roboczej doszliśmy do wniosku, że pawilony będą po stronie kupców, to znaczy, że my zainwestujemy, postawimy nowe pawilony. Cała druga strona inwestycji, jak przyłącza, utwardzenie terenu, przygotowanie do postawienia pawilonów już gotowych, miało być po stronie Urzędu Miasta i myślę, że to tak będzie – mówi Krześlak.
Innym efektem konsultacji z kupcami jest także wydłużenie okresu wypowiedzenia umów dzierżawy z miesiąca na 6 miesięcy. Po modernizacji liczba pawilonów na Wodnym Rynku zmniejszy się z ponad 30 do 20. Na razie nie wiadomo, co powstanie w miejscu rynku po 2032 roku.