Wielkanoc 2025. Dziś Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
To najważniejsze i najstarsze święto nazywane nową Paschą, która otwiera ludziom dostęp do życia wiecznego.
Śmierć polega na odłączeniu duszy od ciała, zmartwychwstanie zaś na ponownym połączeniu duszy z ciałem. Jezus swoim zmartwychwstaniem, a więc przejściem ze śmierci do życia wiecznego, potwierdził, że jest prawdziwym Mesjaszem, Synem Bożym.
W rozmowie z Radiem Łódź metropolita łódzki kardynał Grzegorz Ryś przypomniał, że Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, czyli Jego przejście ze śmierci do życia i otwarcie ludziom dostępu do życia wiecznego, daje nam nadzieję.
– Nadzieja rodzi się z miłości. Jak kocham – to mam nadzieję. Jak mi zaczyna brakować nadziei, to być może powód jest taki, że gdzieś zgubiłem miłość istotną w życiu, ale jak w moim życiu ciągle jest coś, ktoś, kogo kocham – to mam nadzieję – mówił kardynał Ryś.
Czytaj więcej: Triduum Paschalne w Kościele. „Życie wieczne zaczyna się tu i teraz” – rozmowa z kard. Grzegorzem Rysiem [POSŁUCHAJ]
Wczesnym rankiem wierni gromadzą się w kościołach przy Grobie Pańskim, skąd wyrusza uroczysta procesja rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem. Rezurekcja to ogłoszenie światu, że Chrystus zmartwychwstał.
Polska tradycja. Wielkanocne śniadanie
Polską tradycją w Wielkanoc jest uroczyste, świąteczne śniadanie poprzedzone składaniem sobie życzeń. Na stołach królują jajka, wędlina, Wielkanocne baby i mazurki.
W rozmowie z Radiem Łódź metropolita łódzki kardynał Grzegorz Ryś zdradził, że wszystko, co znajduje się na wielkanocnym stole, ma swoją symbolikę.
– Dlaczego chrzan i dlaczego go trzeba przerzuć? No żebyś poczuł co znaczy gorzkość niewoli, gorzkość grzechu, gorzkość cierpienia. No a dlaczego po tym chrzanie jajko? No bo od tego cierpienia i grzechu przychodzisz do nowego życia. Dlaczego baranek? Dlaczego to mięso? Ta kiełbasa? Nie dlatego, żebyś się nawet kiełbasy, tylko żebyś wiedział, że Jezus umarł, stał się ofiarą, barankiem ofiarnym – dodał kardynał Ryś.
Niedziela WIelkiej Nocy rozpoczyna rozpoczyna oktawę wielkanocną. która zakończy się po ośmiu dniach w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.
Wielkanoc także w kościele prawosławnym
W tym roku święta prawosławnych wypadają w tym samym terminie, co katolików, jednak dzieje się tak tylko raz na jakiś czas. Różnica w dacie wynika stąd, że katolicy obchodzą Wielkanoc w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. W przypadku wiernych prawosławnych, Wielkanoc przypada po zakończeniu Paschy żydowskiej, która jest świętem ruchomym.
W latach 2022 i 2023 różnica była tygodniowa, z kolei w 2021 roku – czterotygodniowa. Czasem różnica może być nawet pięciotygodniowa – tak było w ubiegłym roku.
– Mimo różnic w dacie, w przypadku obu wyznań, najważniejsza jest Niedziela Wielkanocna – mówi ks. Jan Jakimiuk, proboszcz parafii prawosławnej pw. Wszystkich Świętych w Piotrkowie.
W Polsce prawosławie jest drugim co do liczby wiernych wyznaniem religijnym.