Jak bezpiecznie spędzić wakacje nad wodą?
Czarna seria utonięć w Zalewie Sulejowskim w Łódzkiem. W czwartek (3 lipca) służby wydobyły z wody dwa ciała: 15-latka i 33-latka. O bezpieczeństwie nad wodą rozmawialiśmy z Patrykiem Sokalem, prezesem WOPR w Łódzkiem.
Przede wszystkim musimy pamiętać o własnym rozsądku. 90 proc. wypadków nad wodą ma związek z brawurą, alkoholem i przecenianiem własnych umiejętności – mówił gość Michała Dąbrowskiego.
Jak dodał, należy się kąpać na terenach kąpielisk, czyli tam, gdzie są ratownicy. Warto również zwracać uwagę na kolor flagi.
Biała flaga oznacza, że możemy się kąpać. Czerwona, że nie możemy – dodał.
Co zrobić w sytuacji zagrożenia?
Gość Radia Łódź mówił również, co zrobić, gdy w wodzie złapie nas skurcz, a także, jak działać, gdy widzimy, że ktoś potrzebuje pomocy.
Jeśli mamy problemy w wodzie, na przykład złapał nas skurcz, należy obrócić się na plecy, przestać wykonywać gwałtowne ruchy, powoli rozmasować mięsień i próbować powoli wrócić do brzegu na plecach, bo wtedy jest najprościej najłatwiej. Jeśli widzimy, że ktoś potrzebuje pomocy nad wodą, to przede wszystkim dzwonimy na numer alarmowy 601 100 100 bądź korzystamy z aplikacji Ratunek – mówił Patryk Sokal.
W zeszłym roku w Polsce utonęło niemal 450 osób – zdecydowana większość z nich to mężczyźni powyżej 18. roku życia.