Coraz więcej młodych osób podejmuje się pracy sezonowej
Badania pokazują, że coraz więcej studentów w województwie łódzkim pracuje w wakacje, ale zaledwie 5% osób w wieku od 15 do 19 lat rezygnuje z odpoczynku na rzecz pracy. Jak mówi Ewa Kusideł z Centrum Analiz Rynku Pracy Uniwersytetu Łódzkiego rodzaj najczęściej wybieranych zajęć różni się w zależności od wieku.
Znajdują pracę w rolnictwie, warzywnictwie, ogrodnictwie, ale też chyba chętniej podejmują pracę w usługach, w szczególności w gastronomii, w hotelarstwie regionalnym. Specjalizacją jest logistyka, transport, magazynowanie. Rzeczywiście więcej ludzi podejmuje te prace sezonowe.
Na staże branżowe najczęściej decydują się studenci. Od 10 lat trendy wskazują, że większość łódzkich studentów pracuje także w ciągu roku akademickiego – dodaje ekspert.
Coraz częściej podejmują pracę, korzystają bardzo chętnie z takich form studiowania, które umożliwiają im pracę nie tylko sezonowo, ale również przez cały rok, czyli proszą o tak zwaną indywidualną organizację studiów, która umożliwia im takie elastyczne chodzenie lub niechodzenie na zajęcia.
Osoby nieletnie nie mogą pracować więcej niż 8 godzin i pracować na nocne zmiany. Minimalna stawka godzinowa w Polsce wynosi obecnie 30,50 zł brutto dla umów zlecenie.
ZOBACZ TEŻ: Aleksandrów Łódzki: katolicka szkoła mimo kilkumilionowego zadłużenia wypłaca pensje nauczycielom