Osiedle ma zająć 56 hektarów lasu – takie zamiary mają właściciele tych gruntów. Władze miasta zamierzają im to umożliwić, bo uznały pomysł za korzystny dla rozwoju tej wypoczynkowej dzielnicy. Takie leśne osiedle wpisywałoby się w ideę Miasta – Ogrodu, propagowaną przez założyciela Kolumny, Janusza Szwycera.
Chcemy wrócić do koncepcji Miasta-Ogrodu, sprzed drugiej wojny światowej. Chcielibyśmy bardzo, żeby to było perełką Kolumny, ale taką na miarę kraju – mówi burmistrz Łasku Monika Mrowińska.
Obrońcy lasu twierdzą jednak, że właśnie idea Miasta-Ogrodu zostanie zaprzepaszczona.
Ta wizja faktycznie się kłóci. 56 hektarów to jest jedna piąta dzielnicy. To jest naprawdę dużo. 20% ma zniknąć i tak naprawdę zostać przekształcone na tereny pod zabudowę. Myślimy, że jest to naprawdę zamach na przyrodę – mówi społeczniczka Anna Robak.
Władze Łasku zamierzają obwarować zabudowę lasu restrykcyjnymi przepisami, które uniemożliwiłyby niekontrolowaną wycinkę drzew i nadmierną zabudowę. Chcę też rozmawiać z mieszkańcami Kolumny – konsultacje społeczne zaplanowano na marzec i kwiecień.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
00:00
1X
Przykro mi, ale nic nie znalazłem.
Proszę wpisać inną frazę
Op. JK.
Komentowane 3
Świtny pomysł z zachowaniem wizji drewnianych domów wkomponowanych w las.
Taki pomysł też mi się podoba
Osiedle dlaczego nie , budynki z bali drzew wycinka ograniczona, oby tylko nie tykać ..terenów blisko rzek , jestem rodowitym mieszkańcem Kolumny Las,,, i jeżeli ma być ładniej to OKey , większość wypowiadających się to młodzi mieszkańcy -obrońcy …bez wizji