Pierwsze kroki nie są trudne, tym bardziej kolejne. A przebycie nawet niewielkiego odcinka drogi już otwiera przed nami nowe możliwości, które daje Internet.
Przekonuje o tym Kamil Szałowski, informatyk, wykładowca na Uniwersytecie Trzeciego Wieku Politechniki Łódzkiej.
Wielu osobom, niezależnie od wieku, wydaje się, że zdobycie nowych umiejętności wymaga wysiłku. Często po prostu nie chce nam się tego wysiłku podejmować i w ten sposób rezygnujemy z wielu szans.
W wejściu w cyfrowy świat dojrzałym osobom, które nie miały z nim w ogóle kontaktu, mogą pomóc młodsi członkowie rodziny, ale także różne instytucje prowadzące zajęcia: np. Uniwersytety Trzeciego Wieku (działające nie tylko w miastach akademickich), Centra Pomocy Rodzinie, w Łodzi – Centra Zdrowego i Aktywnego Seniora, wreszcie – biblioteki i domy kultury. Na zajęciach i szkoleniach można się dowiedzieć nie tylko, jak korzystać z komputera, laptopa czy smartfona, ale też – jak korzystać z nich bezpiecznie.
Podstawowe umiejętności pozwalają już sięgnąć po zasoby zamieszczone w internecie. Tam znajdziemy bezpłatne poradniki, kursy i webinaria, które pogłębią naszą wiedzę i umiejętności.
A później – tak jak robi to wiele osób, także w wieku senioralnym – możemy być nie tylko odbiorcami, ale i twórcami internetowych treści.

Audycja realizowana w ramach Krajowego Planu Odbudowy, finansowana przez Unię Europejską, Next Generation EU
![W cyfrowym świecie | Senior i e-usługi - na starcie w cyfrowy świat [PODCAST] 1 FE RP UE KPO rgb poziom kolor png](https://radiolodz.pl/wp-content/uploads/2025/03/FE_RP_UE_KPO_rgb_poziom_kolor_png-2048x230.png)
Poprzednie odcinki audycji „W cyfrowym świecie” dostępne są TUTAJ.