Urban Future 2025, czyli w Łodzi o miastach przyszłości. Międzynarodowy kongres z udziałem 2000 urbanistów i prezydentów miast
Urban Future 2025 zgromadzi 200 mówców i 150 organizacji partnerskich z całej Europy, aby rozmawiać o dobrych praktykach dot. ekologii urbanistyki oraz zachęcać do inicjowania zmian w miastach. Polskę reprezentować będą m.in.: Alicja Kuczera, dyrektorka Polish Green Building Council, która skupi się na dekarbonizacji, Marcin Żebrowski, urbanista i autor podcastu urbcast.pl oraz Waldemar Olbryk, dyrektor Archicom, który opowie o innowacyjnych sposobach przekształcania obszarów przemysłowych.
W Łodzi pojawią się m.in.: Maral Koohestanian, zastępczyni burmistrza Wiesbaden w Niemczech, najmłodsza reprezentantka spośród włodarzy niemieckich miast, która aktywnie włącza młodych ludzi do polityki, Ronni Kahn, dyrektorka generalna i założycielka OzHarvest w Australii, walcząca z marnowaniem żywności czy Camilo Osorio, współzałożyciel i dyrektor wykonawczy CityMakers w Hiszpanii, pracujący na rzecz miejskiej edukacji.
Gerald Babel-Sutter, dyrektor i założyciel Urban Future zapowiada, że konferencja ma przynieść wymierne efekty zmieniające miasta na lepsze, wygodniejsze i bardziej zielone obszary do życia.
Miasta przyszłości nie należą do żadnej pojedynczej grupy wiekowej ani branży. Należą do tych, którzy podejmują odważne decyzje dzisiaj i współpracują, łącząc pokolenia, aby budować lepsze jutro – mówi Gerald Babel-Sutter.
Urban Future skupi się wokół czterech tematów wiodących:
- „Comeback Cities o miejskim odrodzeniu po upadku wiodących przemysłów,
- Transformacje budynków,
- Re-natura miast o integracji natury z planowaniem miejskim,
- Sieciowanie zmian – sposoby na współpracę w celu przyspieszenia transformacji miejskiej.
Odbędą się także sesje tematyczne i dyskusje na temat przywództwa oraz zrównoważonego rozwoju miast.
Networkingową stronę kongresu wzbogacą specjalne wydarzenia, zorganizowane tak, aby uczestnicy mogli razem spędzać czas w trakcie m.in. 30 wycieczek terenowych. Wśród nich znajdą się m.in. te przedstawiające proces rewitalizacji Łodzi.
Program wydarzeń towarzyszących UF25 przewiduje m.in. pokaz zrównoważonej mody autorstwa Michała Szulca, projektanta, dyrektora Instytutu Ubioru i wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (wydarzenie odbędzie się na Dworcu Łódź Fabryczna 20 maja o godz. 19:30) oraz pokazy filmów czy udział w największym pikniku aut elektrycznych w Polsce.
Kongres Urban Future 2025 odbędzie się pomiędzy 21 a 23 maja w Hotelu Andel’s.
Czytaj także: Urban Future 2025 w Łodzi. Pokaz mody na dworcu Łódź Fabryczna