Psychiatria dziecięca pod lupą
W czwartek 5 grudnia w Sejmie obradowała Komisja do Spraw Dzieci i Młodzieży. Posłowie rozpatrywali informację na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, przygotowaną przez resorty edukacji oraz zdrowia.
Według wrześniowego raportu Najwyższej Izby Kontroli, reforma psychiatrii dziecięcej w Polsce nie przyniosła oczekiwanych efektów. Zamiast zmniejszyć liczbę hospitalizacji, ich liczba corocznie rosła, a w przepełnionych szpitalach trzeba było kłaść niepełnoletnich pacjentów na korytarzach bądź oddziałach psychiatrycznych dla dorosłych. NFZ miał też problem z kontraktowaniem świadczeń dla centrów zdrowia psychicznego.
Jakie są potrzeby psychiatrii dziecięcej w Polsce? Na ten temat dyskutowaliśmy w Radiu Łódź z psychiatrą dzieci i młodzieży – dr Jagodą Grzejszczak, Joanną Paduszyńską z fundacji Słonie na balkonie oraz Melanią Dominiak – suicydolożką ze stowarzyszenia Ad Rem.
W programie podejmujemy tematy ważne dla mieszkańców Łodzi i regionu. Te dotyczące spraw społecznych i obywatelskich, edukacji i jej problemów, kwestii uzależnień, chorób cywilizacyjnych dotykających zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych. W studiu pojawiają się eksperci, przedstawiciele fundacji, stowarzyszeń i różnych organizacji. O godz. 12:10 “To jest temat” ma formę rozmów krótszych, ale od godz. 20 do 21 zapraszamy na drugą odsłonę cyklu “To jest temat”, gdzie jest to czas na pogłębione refleksje oraz dyskusję.