„Sztuczna inteligencja ma już wolna wolę. Penrose się myli – ludzkość przestanie być potrzebna”. To prognoza Tomasza Czajki, jednego z najsilniej utytułowanych polskich informatyków, Mistrza Świata w programowaniu zespołowym, zatrudnionego między innymi przez Elona Muska w SpaceX, gdzie pracował nad oprogramowaniem systemów sterowania rakiety Falcon Heavy. W wywiadzie z Maciejem Kaweckim Tomasz Czajka prognozuje, że za 5 lat sztuczna inteligencja przewyższy inteligencją człowieka, a my możemy być ostatnim pokoleniem gatunku Homo Sapiens potrzebnym do czegokolwiek na Ziemi.
Między innymi o tym wywiadzie rozmawialiśmy z jego autorem, gościem ostatniego Radia Nocą, doktorem Maciejem Kaweckim, wybitnym popularyzatorem nauki i innowacji, prezesem Instytutu Lema, dyrektorem Centrum Innowacji Uniwersytetu WSB Merito w Warszawie.
Gośćmi programów Macieja Kaweckiego, prezentowanych na jego kanale YouTube „This is it” było już wielu wybitnych naukowców i ekspertów, między innymi laureaci Nagród Nobla, sir Roger Penrose, prof. Klaus von Klitzing, prof. David Baker czy prof. Geoffrey Hinton. Jako jedyny Polak przeprowadził serię wywiadów popularnonaukowych z fizykiem prof. Michio Kaku.
Do naszej nocnej rozmowy dołączył także Maciej Wysocki, prezes startupu BioCam, który stworzył inteligentną kapsułkę endoskopową. Dzięki nowej technologii oraz wykorzystaniu sztucznej inteligencji, kapsułka ta już wkrótce umożliwi nam komfortowe przeprowadzanie kolonoskopii i gastroskopii w domu.
Połączyliśmy się także z Yale University w Stanach Zjednoczonych, aby porozmawiać z 22-letnim Michałem Wyrębkowskim, który został dyrektorem w jednym z najbardziej prestiżowych Instytutów Yale Uniwersity. Maciej Kawecki mówi o nim: „Jest jednym z najsilniejszych młodych umysłów, jakie poznałem”.
Rozmawialiśmy także o innych utalentowanych Polakach, najlepszych programistach na świecie czy dokonujących odkryć na światową skalę, jak profesor Magdalena Żernicka- Goetz w badaniach embrionalnych, dzięki którym leczenie człowieka mogłoby już nastąpić w pierwszych 14 dniach jego życia. Czy też wybitny fizyk teoretyczny Nikodem Popławski, którego teorię, że to czarne dziury tworzą wszechświaty uprawdopodobniło ostatnie odkrycie za pomocą Teleskopu Webba, sugerujące, że nasz Wszechświat się obraca, a więc mógł powstać we wnętrzu obracającej się czarnej dziury.
Intensywność, rozległość i merytoryczna jakość publikacji popularnonaukowych doktora Macieja Kaweckiego jest imponująca. Bezcenna dla polskich startupów poszukujących inwestorów i dla naszego rozumienia obecnego, nieprawdopodobnie szybkiego rozwoju technologicznego, z jednej strony niesłychanie ułatwiającego nasze życie, lecz z drugiej – stwarzającego niewyobrażalne dotychczas zagrożenia, powodujące, że „nasz dzisiejszy świat jest mniej przyjemny niż 20, 30 lat temu”. Tym bardziej więc powinniśmy starać się go rozumieć.
Zachęcam do odsłuchania,
Mariusz Woźniczka
Uważność, wzajemny szacunek, goście i specjaliści, czyli “naprawiacze świata”, ale przede wszystkim rozmowy o życiu i świecie z udziałem słuchaczy. Radio Nocą to kiedyś kultowa audycja na żywo, która powróciła na antenę Radia Łódź po blisko trzydziestoletniej przerwie. Program oparty jest o kunszt głębokiej rozmowy międzyludzkiej i telefony słuchaczy. Więcej rozmów do odsłuchania na stronie audycji Radio Nocą.