Sieć tworzą Centra Wsparcia Badań Klinicznych i Agencja Badań Medycznych. Na utworzenie takiego centrum szpital Kopernika otrzymał ponad 7 milionów złotych. Podobne granty trafią także do 6 innych publicznych szpitali onkologicznych.
Jak poinformował łódzki Urząd Marszałkowski, dzięki Onkologicznemu Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Centrum pacjenci będą mieć większy dostęp do kompleksowej diagnostyki oraz innowacyjnych terapii. A to niezwykle ważne przy chorobach onkologicznych.
– Jestem dumny, że po raz kolejny Szpital Kopernika pokazuje, że jest jednym z wiodącym ośrodków onkologicznych w Polsce. Najnowsza wiedza i technologie spotykają się tutaj z troską o pacjentów. Za to dziękuję wybitnym specjalistom oraz całemu personelowi szpitala, który tu pracuje. Nigdy nie zapominajcie o tym, że za każdą procedurą i badaniem kryje się człowiek, który potrzebuje nie tylko leku, ale i wsparcia, dobrej rozmowy, pocieszenia – mówił Piotr Wojtysiak, wicemarszałek województwa łódzkiego.
Badania kliniczne prowadzone w szpitalu Kopernika obejmują obszary terapeutyczne takie, jak onkologia, ze szczególnym uwzględnieniem nowotworów płuc, czerniaka, nowotworów głowy i szyi, żołądka i przełyku, piersi, raka jajnika, ale także hematologia np. w szpiczaku i chłoniakach.
– Obecnie mamy w szpitalu ponad 100 aktywnych badań klinicznych, kolejnych 47 jest negocjowanych przez firmy farmaceutyczne – podkreślił Andrzej Kasprzyk, dyrektor szpitala Kopernika w Łodzi.
Budowa Polskiej Siei Badań Klinicznych (PSBK) rozpoczęła się w 2021 roku. Ma wprowadzać jednolite standardy w badaniach klinicznych i uatrakcyjnić polski rynek badań. Sieć ma także zachęcić sponsorów do finansowania badań w publicznych ośrodkach.