Czym jest charakterystyka energetyczna budynku?
Charakterystykę energetyczną budynku sporządza się w formie specjalnego świadectwa, nazywanego także certyfikatem energetycznym. Jest to dokument, w którym określone zostało roczne zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzania budynku. W trakcie wykonywania dokumentu specjalista sprawdza przede wszystkim poziom ocieplenia budynku. Zwraca także uwagę na zastosowaną technologię ogrzewania domu i wody użytkowej, klimatyzację i wentylację. Informacje zawarte w charakterystyce energetycznej budynku mają przełożenie na:
- wydatki ponoszone na ogrzewanie – są tym wyższe, im więcej ciepła traci budynek,
- spełnienie wymagań prawnych powiązanych z warunkami technicznymi budynków – w aspekcie wykorzystywania energii odnawialnej,
- plany zastosowania energooszczędnych rozwiązań – zmniejszanie zużycia energii.
Kiedy konieczne jest świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?
Od września 2022 roku świadectwo charakterystyki energetycznej obowiązkowe jest dla wszystkich budynków, także tych, wybudowanych przed 2009 rokiem. Wcześniej dokument był wymagany jedynie w przypadku obiektów:
- wynajmowanych,
- sprzedawanych na podstawie umowy sprzedaży lub umowy sprzedaży spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu,
- wykorzystywanych przez organy administracji państwowej lub wymiaru sprawiedliwości, gdy ich powierzchnia użytkowa przekracza 250 m2.
Obecnie konieczność sporządzenia certyfikatu energetycznego dotyczy nie tylko deweloperów i firm, ale także osób prywatnych. Wymagane jest dołączenie go do wniosku o pozwolenie na użytkowanie lub do zawiadomienia o zakończeniu budowy. Ma to celu dostosowanie polskich praw do wymagań unijnych oraz zwiększenie efektywności energetycznej budynków. W ten sposób rząd chce zachęcić inwestorów do budowy domów o jak najlepszej charakterystyce energetycznej, z wykorzystaniem ekologicznych rozwiązań, umożliwiających zmniejszenie wykorzystywanej energii.
Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie musiało być dołączone do umowy wynajmu lub aktu notarialnego, a parametry charakterystyki energetycznej podawane do publicznej wiadomości w przypadku ogłoszeń sprzedaży i najmu mieszkań. Jest to bardzo ważna zmiana, a niedopełnienie obowiązku grozi karą grzywny oraz utratą uprawnień.
Kto sporządza certyfikat energetyczny?
Charakterystyka energetyczna budynku jest jednym z dokumentów zawartych w projekcie budowlanym. Oznacza to, że architekt jest zobligowany do sporządzenia go, jednak przepisy wskazują, że może go także przygotować dowolna osoba, posiadająca odpowiednie uprawnienia.
Osoba uprawniona do sporządzania certyfikatu energetycznego to osoba, która:
- posiada pełną zdolność do wykonywania czynności prawnych,
- uzyskała tytuł co najmniej inżyniera architekta krajobrazu, inżyniera architekta, inżyniera pożarnictwa lub tytuł magistra inżyniera we wcześniej wymienionych zakresach,
- uzyskała wykształcenie wyższe na kierunku innym niż wymienione powyżej, ale w którego program kształcenia zawiera wykonywanie audytów energetycznych, charakterystykę energetyczną, budownictwo energooszczędne lub odnawialnych źródeł energii,
- nie została skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa dotyczące obrotu pieniędzy i papierami wartościowymi, przeciwko mieniu i wiarygodności dokumentów.
Dokument ważny jest przez 10 lat od jego wystawienia, jeśli po upływie tego czasu zajdzie taka potrzeba, można ponownie wykonać audyt energetyczny i sporządzić dokument.
Co zawiera certyfikat energetyczny?
Charakterystyka energetyczna budynku zawiera podstawowe parametry techniczno-użytkowe budynku. Jest to np. kubatura, ilość pomieszczeń, powierzchnia użytkowa, instalacje i ich parametry. W drugiej części świadectwa charakterystyki energetycznej zawarte są kluczowe wskaźniki:
- EP – roczne zapotrzebowanie na pierwotną energię nieodnawialną (węgiel i gaz),
- EU – zapotrzebowanie na energię użytkową (z uwzględnieniem strat przenikania ciepła oraz po dodaniu energii słonecznej i wytwarzanej przez urządzenia),
- EK – zapotrzebowanie na energię końcową – z uwzględnieniem strat energetycznych.
W raporcie powinny znaleźć się propozycje zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Najczęściej są to propozycje docieplenia budynków oraz likwidacji mostków cieplnych.
Co ma wpływ na efektywność energetyczną budynków?
Wpływ na wartość efektywności energetycznej domu ma wiele czynników. W nowo wybudowanych budynkach konieczna jest wysoka jakość zrealizowanych robót, wykonanych zgodnie z projektem architektonicznym. Jakość i grubość użytych materiałów izolacyjnych powinna być dobrana zgodnie ze standardami określającymi dopuszczalne współczynniki przenikania ciepła. W przypadku starszych budynków konieczne może okazać się dodatkowe docieplenie budynku. Położenie kolejnej warstwy izolacji lub jej renowacja pozwoli poprawić ogólną termoizolację budynku i ograniczyć straty w energii. W tym celu często wykorzystuje się wełnę mineralną szklaną. Polecamy produkty marki URSA posiadające bardzo dobre parametry izolacyjne i wygodne w montażu.