W sobotę 1 lutego w łódzkim Teatrze Powszechnym rozpoczął się cykl spotkań, poświęconych Antoniemu Słonimskiemu. Dlaczego nosi tytuł “Pro-rok Słonimskiego”? Jeszcze przed pierwszym spotkaniem opowiedziały nam o tym dr Magdalena Lachman i dr Magdalena Piotrowska-Grot, które wraz z prof. Beatą Śniecikowską są kuratorkami projektu. I dodały, że gdyby bohater cyklu żył dziś, byłby mistrzem stand-upu.
Antoni Słonimski – poeta, felietonista, publicysta, prozaik i tłumacz, rysownik, krytyk literacki, człowiek wielu talentów. Współtwórca pierwszej w wolnej Polsce kawiarni literackiej Pod Pikadorem i grupy poetyckiej Skamander. Współpracował z „Kurierem Polskim” i „Wiadomościami Literackimi” oraz licznymi kabaretami. Był współzałożycielem pierwszej w polskiej organizacji ochrony praw autorskich. Po wojnie angażował się w działania opozycyjne. Służba Bezpieczeństwa podsłuchiwała jego rozmowy, czytała listy i śledziła niemal każdy ruch. W 1964 roku złożył w kancelarii premiera List 34 – sprzeciwiał się cenzurze, bronił wolności słowa.
Podczas spotkań z tego cyklu utwory Antoniego Słonimskiego czytają aktorzy Teatru Powszechnego: Małgorzata Goździk i Jakub Kryształ.
- Słuchaj także: Sobota, wolna sobota. Miś Uszatek ma 50 lat [PODCAST]
Posłuchaj:
2 utworów
00:00
1X
Przykro mi, ale nic nie znalazłem.
Proszę wpisać inną frazę
op. FS