Smog w Łodzi. Miejskie kopciuchy w tym tempie wymieni za… 256 lat!
W mieście włókniarek nadal działa około trzydziestu tysięcy starych pieców, a niemal połowa, bo prawie trzynaście tysięcy, znajduje się w budynkach należących do miasta. Urząd likwidował ich… pięćdziesiąt rocznie.
To trudne do zrozumienia, to pokazuje, że te kotły są wymieniane po prostu przy okazji jakiegoś remontu, przy okazji innych działań. Te ćwierć tysiąclecia, te 250 lat jest symboliczną liczbą i pokazuje zapóźnienie Łodzi, jeśli chodzi o jej ambicje wymiany kotłów, ambicje, których po prostu w ogóle nie ma – komentuje Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.
Smog w Łodzi. Urzędnicy planują wlepiać sobie mandaty?
Siergiej dodaje, że z końcem tego roku wchodzą w życie kolejne przepisy uchwały antysmogowej:
Ja liczę, że ten raport Smoglab będzie takim wstrząsem, który może troszkę jednak uświadomi urzędnikom, że przynajmniej ich własne zasoby powinny być zgodne z obowiązującymi przepisami, czyli z uchwałą antysmogową. No chyba, że planują wystawiać mandaty sami sobie.
Według Smoglabu Łódź jest tegorocznym rekordzistą wśród miast najgorzej radzących sobie z usuwaniem kopciuchów z zasobu komunalnego.
Smog w Łodzi. Wiceprezydent: “zaangażujemy się proporcjonalnie do możliwości”
Miasto powinno być liderem w walce o czyste powietrze, a samo jej nie podejmuje – mówi radny Kosma Nykiel ze Stowarzyszenia Łódź Cała Naprzód.
Spójrzmy na Poznań, gdzie jest 2700 takich pieców pozaklasowych, we Wrocławiu niecałe 3000 w Częstochowie 1500, w Warszawie czy w Krakowie około 80, a w Łodzi 13000 – punktuje Nykiel
Mogę zagwarantować, że będziemy się angażować w maksymalnym stopniu proporcjonalnie do naszych możliwości i jest to jeden z priorytetów władz miasta na najbliższe lata – odpowiada wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.
Z końcem tego roku w Łódzkiem zaczną obowiązywać kolejne przepisy uchwały antysmogowej zakazujące używania pieców, kominków, kóz i kuchni węglowych niespełniających norm. Każde użycie tych źródeł ciepła może wiązać się z karą grzywny nawet do pięciu tysięcy złotych.
Zobacz też: Wieczór samorządowy. Smog [PODCAST]