Rozpoczął się sezon na kleszcze. Wiosna i lato to czas wzmożonej aktywności tych pajęczaków. Z danych NFZ wynika, że liczba pacjentów chorych na boreliozę wzrasta. Anna Leder z łódzkiego oddziału podkreśla, że w przypadku ugryzienia przez kleszcza najważniejsza jest szybka reakcja.
Jeśli nie potrafimy, boimy się, czy kleszcz jest w miejscu trudno dostępnym. Poprośmy o pomoc pielęgniarkę pierwszego kontaktu. Wyjątkowe sytuacje, kiedy kleszcz zostanie rozgnieciony czy kiedy jest to kleszcz u małego dziecka? To mogą być sytuacje, które wymagają interwencji lekarza – mówi Anna Leder z Łódzkiego Oddziału NFZ.
Rzeczniczka łódzkiego Nfz przypomina także, że ukąszenie przez kleszcza to nie sytuacja, z którą powinniśmy kierować się do szpitalnego oddziału ratunkowego.
Im dłużej kleszcz pozostaje w kontakcie z krwią człowieka, tym bardziej wzrasta ryzyko zakażenia – szczególnie po upływie 36 godzin od wkłucia. Dlatego najlepiej mieć pod ręką odpowiednie narzędzie, aby szybko i samodzielnie usunąć kleszcza w całości – podkreśla Anna Leder.
Do lekarza pierwszego kontaktu powinniśmy się udać wtedy, gdy po usunięciu kleszcza zauważamy niepokojące dolegliwości lub gdy wokół miejsca ukąszenia pojawia się rumień.
op. JK