Wykluczenie cyfrowe dziś równa się wykluczeniu – wykluczeniu z dostępu do usług czy informacji – mówi prof. Piotr Szukalski, demograf i gerontolog z Uniwersytetu Łódzkiego. Wśród wykluczonych cyfrowo jest wielu seniorów, ale nie wszyscy.
Seniorzy, czyli osoby w wieku 60+, to bardzo zróżnicowana grupa. 60-latkowie, którzy korzystali z Internetu od wielu lat, mają często wystarczające doświadczenie i umiejętności. Inaczej jest w przypadku osób w wieku 80+, ale także ich sytuacja jest niejednakowa. Lepiej korzystają z zasobów sieciowych osoby dobrze wykształcone, mieszkańcy dużych miast.
Gorzej sobie radzą lub w ogóle nie korzystają z Internetu osoby o niższym wykształceniu, mieszkańcy małych miejscowości. W miastach z co najmniej kilkunastotysięczną liczbą ludności prowadzone są zajęcia, na których seniorzy mogą poszerzyć swoje kompetencje cyfrowe, np. na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, na warsztatach w bibliotekach czy ośrodkach kultury.
Na pewno pomaga też kontakt z bardziej zaawansowanymi rówieśnikami, a nieoceniona jest pomoc rodziny. Rozwój cyfrowych umiejętności wspiera także Ministerstwo Cyfryzacji. Uruchomiono środki z KPO na nowy program, w którym szkolenia adresowane będą także do seniorów, mieszkańców wsi, osób bezrobotnych i grup społecznie marginalizowanych.
Posłuchaj:
Kalendarium audycji 2025:
- 17 marca
- 31 marca
- 14 kwietnia
- 28 kwietnia
- 12 maja
- 26 maja
- 9 czerwca
- 23 czerwca

Audycja realizowana w ramach Krajowego Planu Odbudowy, finansowana przez Unię Europejską, Next Generation EU
![Senior w wirtualnej rzeczywistości | W cyfrowym świecie [PODCAST] 1 FE RP UE KPO rgb poziom kolor png](https://radiolodz.pl/wp-content/uploads/2025/03/FE_RP_UE_KPO_rgb_poziom_kolor_png-2048x230.png)
Poprzednie odcinki audycji „W cyfrowym świecie” dostępne są TUTAJ.