W tym deficycie słuchania, uważności i w konsekwencji nieśmiałości w rozmowie o tym co w nas tkwi, trudnego czy bolesnego, każdy telefon, list (nie piszę mail, bo są to często bardzo staranne listy, tylko wysyłane drogą mailową) czy komentarz do Radia Nocą traktuję z wielką uwagą. Bardzo chciałbym, abyśmy co jakiś czas kontynuowali, rozwijali te rozpoczęte rozmowy, wymiany myśli, w Radiu Nocą. I właśnie w tym wydaniu audycji zaprosiłem Was do rozmowy, zainspirowanej telefonem Pani Renaty, którą zatytułowałbym „Samotność wśród nas”.
Z jednej strony, paradoksalnie, żyjąc najczęściej w większych skupiskach ludzkich, samotności doświadcza co drugi Europejczyk, regularnie odczuwa ją 65 procent młodych Polaków. A potencjalnie z samotnością mierzyć się może każdy z nas. Z drugiej strony, na co zwróciła uwagę Pani Renata, brakuje wokół nas sąsiedzkiej życzliwości, serdeczności, wsparcia, uśmiechu, za to widać gonitwę i złość.
Rozmawiamy więc o tym, dlaczego tak jest, jakie mogą być tego konsekwencje, jak to zmienić. Co i kto może nam pomóc wyjść z samotności i jej zapobiegać. W tej rozmowie pomaga nam psycholog i psychoterapeuta Justyna Kunikowska.
Zachęcam do odsłuchania naszej rozmowy,
Mariusz Woźniczka
Uważność, wzajemny szacunek, goście i specjaliści, czyli “naprawiacze świata”, ale przede wszystkim rozmowy o życiu i świecie z udziałem słuchaczy. Radio Nocą to kiedyś kultowa audycja na żywo, która powróciła na antenę Radia Łódź po blisko trzydziestoletniej przerwie. Program oparty jest o kunszt głębokiej rozmowy międzyludzkiej i telefony słuchaczy. Więcej rozmów do odsłuchania na stronie audycji Radio Nocą.