Ogólnokrajowa kwalifikacja wojskowa
Na kwalifikacji wojskowej muszą stawić się wszyscy mężczyźni, którzy kończą w tym roku 19 lat, czyli urodzili się w roku 2006. Stawić muszą się również mężczyźni z roczników od 2001 do 2005, którzy nie posiadają określonej kategorii wojskowej. Kwalifikacja wojskowa dotyczy również kobiet urodzonych w latach między 1998 a 2006, które kończą studia lub kursy na kierunkach związanych z obronnością. Stawić mogą się również ochotnicy, czyli osoby pełnoletnie do 60 roku życia, które nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Łącznie w Łodzi oraz powiecie brzezińskim, łęczyckim, łódzkim wschodnim, pabianickim, poddębickim i zgierskim wezwanie na kwalifikację wojskową otrzymało prawie 6,5 tysiąca osób, w tym 500 kobiet. Celem kwalifikacji wojskowej jest określenie zdolności fizycznych i psychicznych do pełnienia służby.
Osoby, które otrzymają kategorię A są przenoszone do pasywnej rezerwy ze stopniem szeregowego. W zależności od potrzeb, zainteresowań nadanie tej kategorii A umożliwia staranie się o przyjęcie do służby wojskowej. W przypadku zbieżności zawodów z potrzebami wojska mogą być w limitowanym zakresie, wezwane do odbycia ćwiczeń wojskowych – mówi major Sylwester Janowski z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Łodzi.
Kwalifikacja wojskowa trwa do 30 kwietnia. Niestawienie się na kwalifikacji grozi doprowadzeniem przez policję na komisję lekarską oraz grzywna.
