Formularze przyjmowane są tylko drogą elektroniczną. Aby utrzymać płynność wypłat, należy złożyć wniosek na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do końca maja 2026 roku.
Świadczenie wychowawcze w wysokości 800 złotych przysługuje na każde dziecko do 18 roku życia. Aby rodzic zachował płynność wypłat, powinien prawidłowo wypełniony wniosek złożyć najpóźniej do 30 kwietnia. Wtedy do końca czerwca ZUS wypłaci kolejne środki bez przerw w ciągłości. Do wyboru rodziców są trzy elektroniczne kanały naboru formularzy. Bez kolejek i z dowolnego miejsca, wniosek mogą złożyć za pomocą profilu na PUE ZUS, za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub poprzez portal Empatia. Po prawidłowo złożonym wniosku, tak jak dotychczas wypłaty świadczeń będą odbywać się bezgotówkowo, na rachunek bankowy rodzica.
Rodzice mają kilka kanałów składania elektronicznych wniosków. Mogą to zrobić za pomocą profilu na PUE ZUS za pośrednictwem bankowości elektronicznej, portalu Empatia, jak i również mogą złożyć wniosek przez aplikację mobilną mZUS, która jest dostępna na urządzenia mobilne, czyli telefony komórkowe i tablety – informuje rzeczniczka łódzkiego oddziału ZUS Monika Kiełczyńska.
Jeżeli rodzice spóźnią się ze złożeniem wniosku, zaległe wypłaty nie zostaną nadpłacone.
Wtedy nie będziemy mieli możliwości wypłacenia wyrównania za wcześniejsze miesiące. Dlatego tak ważne jest, żeby najpóźniej wniosek o świadczenie 800+ złożyć do końca czerwca, ale najlepiej zrobić to do końca kwietnia. Wtedy będziemy mieli ciągłość wypłaty – dodaje rzeczniczka.
Wraz z malejącą liczbą urodzeń, zmniejsza się także liczba wnioskodawców. W 2024 roku, o świadczenie 800+ w województwie łódzkim ubiegało się o 6 tysięcy mniej rodziców niż w roku 2023.
W województwie łódzkim do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już ponad 22 tysiące wniosków o tzw. rentę wdowią. To połączenie renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. emeryturą lub rentą, jednak ich wysokość nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury czyli 5342 złotych. Rzeczniczka łódzkiego oddziału ZUS Monika Kiełczyńska apeluje o uważne wypełnianie formularzy, ponieważ pojawiają się błędy we wnioskach.
Trzeba mieć ukończony powszechny wiek emerytalny, pozostawać we wspólnocie małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. Trzeba wziąć tę poprawkę na to, że w chwili śmierci małżonka kobieta musi mieć już skończone 55 lat, a mężczyzna 60 lat. Ze zwiększenia nie skorzystają też osoby, które pozostają obecnie w związku małżeńskim – wyjaśnia rzeczniczka.
Na złożenie wniosków wdowy i wdowcy mają czas do końca lipca. To właśnie w lipcu rozpoczną się wypłaty tego świadczenia.
op. FS