Rok od wprowadzenia rządowego programu in vitro
Mija rok od wprowadzenia rządowego programu in vitro. Przez lata program nie był finansowany przez państwo.
Ze względu na wysokie koszty in vitro i małe szanse na zapłodnienie za pierwszym podejściem – dla wielu par niepłodność odbierała nadzieje na posiadanie dzieci. Dzięki refundacji w ciągu roku ciąże potwierdzono u ponad 12 tysięcy Polek.
1 czerwca ubiegłego roku rozpoczął się rządowy program, którego celem jest poprawa krytycznej sytuacji demograficznej w kraju. Przez osiem lat program nie był finansowany przez państwo. Ze względu na wysokie koszty procedury in vitro i małe szanse na zapłodnienie za pierwszym podejściem – dla wielu par niepłodność odbierała nadzieje na posiadanie dzieci. Łodzianki, pacjentki oddziału położniczego Zdrowia Matki Polki przyznały, że refundacja jest dla wielu jedyną szansą na posiadanie potomstwa.
Jestem jak najbardziej za tym, żeby pomagać parom w ten sposób. Mamy córkę – nie z in vitro – mam też starszą i nie wyobrażam sobie życia bez nich.
Moja siostra trzy razy podchodziła do in vitro – to ogromne koszty i stres.
Nie wiem, czy daliby radę spróbować czwarty raz, więc zdecydowanie jestem na tak.
W ciągu ostatniego roku dzięki rządowemu programowi w regionie łódzkim do programu zakwalifikowało się blisko 3 tysiące par, a na świat przyszło 56 dziewczynek i 49 chłopców. Liczba może wydawać się niewielka, ale należy pamiętać, że ciąża trwa 9 miesięcy, a zapłodnienie rzadko odbywa się w pierwszych tygodniach leczenia niepłodności.
Skuteczność metody in vitro oceniana jest na 30–40%, dlatego nie u wszystkich par zmagających się z niepłodnością będzie ona skutecznym rozwiązaniem – mówi kierownik kliniki ginekologii ICZMP Krzysztof Szyłło.
W całej Polsce tylko 58 ośrodków bierze udział w programie leczenia niepłodności – w Łodzi zaledwie kilka. Z informacji wynika, że najwięcej par rozpoczęło procedurę w jednej z klinik w podłódzkim Rzgowie. In vitro to także duże pieniądze. W województwie łódzkim już przeznaczono na nie ponad 38 milionów złotych. Chętne pary nadal mogą ubiegać się o refundację, ponieważ program rządowy potrwa do końca 2028 roku.
Wraz z wprowadzonym rządowym programem, Łódź wygasiła miejski program in vitro, dzięki któremu przez 8 lat urodziło się 530 dzieci.