Revitalizacja pracowni konserwacji – nowoczesny sprzęt dla łódzkiego muzeum
Dzięki projektowi “Revitalizacja pracowni konserwacji” od kilku lat Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi dokonuje zakupu sprzetu, dzięki któremu może dokonywać konserwacji licznie zgromadzonym zabytkom. Jak zaznacza Dominik Płaza, dyrektor placówki, pod względem zbiorów łódzkie muzeum ma ich najwięcej w mieście.
– Każdy z zabytków wymaga codziennej opieki. Niektóre bardzo poważnych zabiegów konserwatorskich. Przez program “Revitalizacja pracowni konserwacji”, który jest związny też z modernizacją przestrzeni, relokowaliśmy pracownię konsewracji, nastąpiła również wymiana sprzętu. Zakupiliśmy fumigator, który pomaga zabezpieczać drewniane obiekty, a także rentgen, który pomaga nam diagnozować obiekty metalowe – dodaje.

Seminarium “Poznać Zabytek”
Z okazji zakończenia 3. etapu projektu w siedzibie Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi zorganizowano seminarium konserwatorskie pod hasłem “Poznać Zabytek”.
Na gości czekała prezentacja, zakupionego w ostatniej edycji, lasera do czyszczenia. Przedstawiono także sprawozdanie działań muzeum, a prelegenci mówili o pracach nad zabytkami w innych placówkach. – Wszystko jest skoncentrowane wokół ceramiki i związane z nadaniem naszej pracowni imienia Stanisława Madalińskiego, konserwatora, jednego z twórców naszej pracowni ceramiki – zaznacza Dominik Płaza.

Projekt “Revitalizacja pracowni konserwatorskich” dofinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu “Wspieranie działań muzealnych” oraz dzięki środkom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.