Czym charakteryzuje się kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny to produkt bankowy cieszący się ogromną popularnością. Pozyskane środki możesz przeznaczyć na kupno nieruchomości, budowę domu, remont lub zakup działki. Finansowanie udzielane jest zwykle na wysoką kwotę, a okres kredytowania może sięgać nawet 30 bądź 35 lat.
Zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest hipoteka ustanowiona najczęściej na kredytowanej nieruchomości. W ten sposób bank ogranicza ryzyko, jakie podejmuje, udzielając Ci finansowania.
Warunki uzyskania kredytu hipotecznego
Podstawowym warunkiem uzyskania kredytu hipotecznego jest wniesienie wkładu własnego, którego minimalna wysokość wynosi zazwyczaj 20% wartości nieruchomości. Niektóre banki obniżają ten wymóg do 10%, jednak warto wiedzieć, że wówczas niezbędne będzie skorzystanie z dodatkowego ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, co zwiększy całkowity koszt kredytu. Pamiętaj również, że kluczowa będzie Twoja zdolność kredytowa.
Porównanie kredytów hipotecznych – na co zwracać uwagę?
Wybór kredytu hipotecznego powinien być dokładnie przemyślany. Niezbędne będzie porównanie dostępnych ofert. Na co jednak powinieneś zwrócić szczególną uwagę?
- Oprocentowanie: To podstawowy koszt kredytu. Od jego wartości zależy wysokość odsetek doliczanych do każdej raty. Im niższe oprocentowanie, tym mniej odsetek będziesz zobowiązany zwrócić do banku. Zwróć uwagę, czy jest to oprocentowanie stałe (gwarantujące niezmienność raty przez określony czas, np. 5 lat) czy zmienne (zależne od stóp procentowych i wskaźnika referencyjnego, np. WIBOR/WIRON, co oznacza, że rata może rosnąć lub maleć).
- Prowizja: Jest to zysk dla banku z tytułu udzielenia kredytu. Zwykle jest płatna jednorazowo w momencie zawarcia umowy, ale możesz mieć również możliwość wliczenia jej w koszty kredytu (co podniesie ratę). Czasem bank rezygnuje z prowizji, ale warto wtedy sprawdzić, czy np. oprocentowanie nie jest z tego powodu wyższe.
- RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania): To najważniejszy wskaźnik, który ułatwi Ci porównanie rzeczywistego kosztu kredytu. Jego wartość uwzględnia oprocentowanie, prowizję oraz wszystkie pozostałe koszty naliczane przez bank (np. obowiązkowe ubezpieczenia, opłaty przygotowawcze) w skali roku. Jeżeli porównasz kredyty o tej samej kwocie i identycznym okresie spłaty, tańszy będzie ten, którego wskaźnik RRSO jest niższy.
- Dodatkowe produkty: Czasami banki oferują korzystniejsze warunki kredytu (np. niższą marżę) w zamian za skorzystanie z dodatkowych produktów, takich jak konto osobiste z regularnymi wpływami, karta kredytowa czy ubezpieczenie na życie. Przeanalizuj, czy taka oferta jest dla Ciebie opłacalna w długim terminie.
Gdzie znajdziesz najlepsze kredyty hipoteczne?
Ogrom kredytów hipotecznych oferowanych przez banki sprawia, że samodzielne porównywanie ofert jest niezwykle żmudne i czasochłonne. Aby zaoszczędzić czas, skorzystaj z rankingu kredytów hipotecznych dostępnego pod adresem: https://moneteo.com/rankingi/kredyty-hipoteczne.
Zestawienie zawiera aktualne, najatrakcyjniejsze kredyty hipoteczne na rynku i przedstawia ich najistotniejsze parametry (w tym RRSO, oprocentowanie, prowizję). Dzięki temu w łatwy i szybki sposób porównasz interesujące Cię oferty.
Warto zwrócić uwagę także na wysokość miesięcznej raty oraz całkowity koszt kredytu, który przedstawia kwotę, jaką ostatecznie będziesz zobowiązany zwrócić do banku. Orientacyjną wysokość raty dla różnych parametrów kredytu możesz spróbować oszacować, korzystając z narzędzi takich jak kalkulatory kredytowe. Chociaż kalkulator kredytów gotówkowych, jak ten dostępny na https://moneteo.com/narzedzia/kalkulator-kredytow-gotowkowych, operuje na innych typach zobowiązań, może dać pewne ogólne pojęcie o mechanizmie obliczania rat. Pamiętaj jednak, że ostateczne, precyzyjne wyliczenia raty oraz całkowitego kosztu kredytu hipotecznego, uwzględniające Twoją indywidualną sytuację i wszystkie specyficzne warunki oferty, zostaną przedstawione przez bank po dokonaniu oceny zdolności kredytowej i złożeniu wniosku
Jak złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?
Co istotne, wniosek o kredyt hipoteczny możesz złożyć online! Wystarczy, że wybierzesz interesującą Cię ofertę i klikniesz przycisk „Złóż wniosek”, który przekieruje Cię na stronę banku. Tam kolejnym krokiem będzie wypełnienie właściwego formularza. Po jego przesłaniu skontaktuje się z Tobą pracownik banku, który pomoże Ci przejść dalszy, bardziej szczegółowy proces.
O czym jeszcze pamiętać przed zaciągnięciem kredytu?
Pamiętaj, że uzyskanie kredytu jest zależne od Twojej zdolności kredytowej (ocenianej przez bank na podstawie Twoich dochodów, wydatków i obecnych zobowiązań) oraz historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Warto również wcześniej zorientować się, jakich dokumentów wymaga dany bank (np. zaświadczenie o zarobkach, operat szacunkowy nieruchomości) i przygotować je przed złożeniem wniosku, co może znacznie przyspieszyć proces kredytowania.
Jeżeli bank pozytywnie oceni Twój wniosek i zdecyduje się na przyznanie Ci finansowania, już wkrótce będziesz mógł zrealizować swoje marzenia o własnych czterech kątach!