Pył znad Sahary nad Polską
Nasz kraj znajdzie się pod wpływem zjawiska atmosferycznego nazywanego Kalimą, które spowodowane jest zmianą kierunku napływu powietrza. Pył osiada na powierzchniach, takich jak samochody czy parapety, pozostawiając charakterystyczny żółty nalot.
Powietrze, które robi nam wiosnę, pochodzi z południowej części Europy, a ma domieszkę właśnie tego pyłu znad Sahary. Stężenie według tych prognoz może być naprawdę bardzo minimalne i według wysokości to będzie powyżej 3000 m nad naszymi głowami – mówi Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Zjawisko pyłu unoszącego się nad naszym krajem nie powinno stwarzać poważnego zagrożenia dla zdrowia. Problemy mogą wystąpić jedynie u osób zmagających się z alergią lub przewlekłymi chorobami dróg oddechowych.