Najczęstsze przyczyny pożaru fotowoltaiki
Fotowoltaika Łódź stanowi coraz częstszą inwestycję zarówno w prywatnych gospodarstwach domowych, jak i w firmach. Coraz częściej mówi się jednak nie tylko o zaletach tej instalacji, ale przede wszystkim i jej wadach. Jedną z nich jest ryzyko pożaru instalacji fotowoltaicznej. Jakie są prawdziwe i najczęstsze przyczyny pożarów fotowoltaiki?
Czynniki zewnętrzne
Okazuje się, że za pożary instalacji fotowoltaicznych często odpowiadają czynniki zewnętrzne, w tym wyładowania atmosferyczne. Należy jednak zaznaczyć, że wbrew panującym mitom, elementy fotowoltaiki nie zwiększają ryzyka uderzenia pioruna w budynek. Prawdą jest jednak, że pioruny najczęściej uderzają w konstrukcje położone wysoko względem terenu. Dotyczy to nie tylko paneli fotowoltaicznych, ale również drzew czy sieci elektrycznych.
To, co może zminimalizować ryzyko uderzenia pioruna w budynek, to instalacja odgromowa. Jeśli będzie zaczynać się w najwyższym punkcie budynku i prowadzić do gruntu, szanse na wystąpienie pożaru zostaną mocno ograniczone. Należy jednak pamiętać, by omijała punkty bezpośrednio styczne z budynkiem.
Błędy instalatorów
Jeśli chcesz zadbać o bezpieczny i prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznej, skorzystaj z usług doświadczonych specjalistów Esoleo – https://www.esoleo.pl/. To również przez błędy instalatorów dochodzi do pożarów. Oto najczęstsze z nich:
- • niewłaściwy dobór i/lub montaż szybkozłączek – złączki powinny być odpowiednio dobrane oraz powinny zawsze pochodzić od jednego producenta,
• źle poprowadzone przewody – przewody nie powinny być prowadzone w miejscach, w których występuje ryzyko przygniecenia lub ocierania, powinny również posiadać odpowiednie osłony,
• niedokręcone śruby – to prosty, ale niestety częsty błąd, choć może wydawać się błahostką, w rzeczywistości jest jednym z najniebezpieczniejszych błędów, śruba może zacząć się luzować, a następnie wypaść,
• montaż podzespołów w pobliżu materiałów łatwopalnych – panele fotowoltaiczne mogą pracować w bardzo wysokich temperaturach, a jeśli w pobliżu znajdują się materiały łatwopalne i do tego pojawi się piorun, ryzyko wystąpienia pożaru będzie wysokie.
Kolejnym problemem jest to, że w Polsce większość osób nie serwisuje swoich instalacji. Okresowe przeglądy są jednak konieczne i pozwalają wykryć ewentualne błędy, które mogą przyczynić się do wystąpienia pożaru.
Awarie sprzętowe
Awarie sprzętowe prowadzące do pożaru zdarzają się bardzo rzadko, jednak nie można ich całkowicie wykluczyć. Najczęstszym problemem są tzw. hot-spoty, które podczas pracy instalacji osiągają bardzo wysokie temperatury.
Jak gasić pożary fotowoltaiki?
Obecnie coraz częściej słyszy się o tym, że incydenty pożarowe z fotowoltaiką w roli głównej występują coraz częściej zarówno w Europie, jak i w Polsce. Dane w bazie PSB wskazują, że od 2018 do 2021 roku wystąpiło 411 incydentów, w których udział brała fotowoltaika. Nie wiadomo jednak, co było ich przyczyną. Pewne jest, że budynki, które były gaszone, posiadały instalację PV.
Zastanawiasz się, jak gasić pożar fotowoltaiki, gdy już do niego dojdzie? Niewielki pożar można próbować ugasić gaśnicą proszkową – każdy posiadacz paneli fotowoltaicznych powinien ją zakupić. W słoneczny dzień sprawdzi się z kolei specjalna gaśnica do fotowoltaiki, która tworzy na powierzchni urządzenia powłokę blokującą dostęp światła. Podstawą w takiej sytuacji jest jednak wezwanie Straży Pożarnej.
Chciałbyś zakupić instalację fotowoltaiczną, jednak perspektywa pożaru skutecznie Cię przed tym powstrzymuje? Pamiętaj, by skorzystać z usług rzetelnej firmy fotowoltaicznej. Możesz poradzić się w kwestii odpowiedniego zabezpieczenia budynku, jednak dbając o prawidłowy montaż instalacji, już w znacznym stopniu eliminujesz ryzyko pożaru.