Policja ostrzega przed niewłaściwym korzystaniem z hulajnóg i rowerów elektrycznych
W województwie kujawsko-pomorskim w wypadku z udziałem hulajnogi elektrycznej zmarła 17-latka, a 15-latek, który podróżował z nią na tej samej hulajnodze, trafił do szpitala.
Ze wstępnych zeznań chłopca wynika, że oboje jechali z prędkością około 70 km/h, próbując pokonać zakręt. Niestety, przewrócili się, a oboje nie mieli na sobie kasków. Zgodnie z przepisami hulajnogą elektryczna na ścieżce rowerowej może poruszać się maksymalnie z prędkością 25 km/h, natomiast na jezdni prędkość ta powinna być ograniczona do 20 km/h. Mimo obowiązujących regulacji, każdego dnia można zaobserwować hulajnogi elektryczne poruszające się z dużą prędkością zarówno po chodnikach, jak i ulicach, często z dwiema osobami, co jest zabronione.
Z rowerami elektrycznymi jest podobnie
Podobne problemy dotyczą rowerów elektrycznych. Zgodnie z przepisami – ich moc nie może przekraczać 250 W, co pozwala na osiągnięcie prędkości do 25 km/h. Niestety, w całej Polsce zdarzają się przypadki, gdy takie pojazdy mają zwiększoną moc, co umożliwia im osiąganie prędkości nawet 70 km/h.
Czytaj także: Tragiczny pożar w gminie Zelów. Nie żyje jedna osoba
Za poruszanie się tzw. pseudo-rowerem grozi kara grzywny do 5 tysięcy złotych oraz do trzech lat bezwzględnego zakazu prowadzenia jakichkolwiek pojazdów mechanicznych.
- „akt250425 MATERIAL hulajnogi” z albumu „Album”.