Co to jest PKP?
Polskie Koleje Państwowe były niegdyś państwowym przedsiębiorstwem, które przekształciło się w Grupę PKP – od kilku lat działającą na zasadach holdingu (zrzeszając wiele spółek realizujących różne zadania).
PKP S.A. zarządza nieruchomościami – w większości dworcami kolejowymi. PKP Intercity S.A zajmuje się obsługą połączeń dalekobieżnych, a PKP CARGO S.A. zajmuje się przewozem towarów. W ramach Grupy PKP działa w sumie 18 spółek. Część z nich zajmuje się przewozem, inne, jak PKP Informatyka – dbałością o bezpieczeństwo systemów na kolei, pracą nad systemami i aplikacjami sprzedaży biletów kolejowych oraz dostępem do Wi-Fi w pociągach. Spośród wszystkich spółek Grupy PKP, to właśnie te zajmujące się przewozem pasażerskim i towarowym mają największy wpływ na codzienne doświadczenia podróżnych.
PKP Intercity – trasy dalekiego zasięgu
Najbardziej znanym przewoźnikiem pod skrzydłami Grupy PKP jest PKP Intercity. Spółka obsługuje cztery kategorie pociągów na trasach dalekobieżnych i międzymiastowych: pośpieszne TLK, czyli Twoje Linie Kolejowe, IC, czyli InterCity, EIC – Express InterCity oraz EIP – Express InterCity Premium (Pendolino).
Pociągi PKP Intercity charakteryzują się nowoczesnym taborem oraz wysokim komfortem jazdy, zwłaszcza Pendolino. Pasażerowie znajdą tu takie udogodnienia jak regulowane fotele, klimatyzacja, Wi-Fi, gniazdka elektryczne czy też rozkładane stoliki. W pociągach obsługiwanych przez PKP Intercity pasażerowie spędzają zazwyczaj kilka godzin, więc dla ich wygody do dużej części składów dodano wagony gastronomiczne.
Mimo że PKP Intercity ma zaledwie 18% udział w rynku pod względem liczby pasażerów, to według branżowej jednostki miary przewozowej odpowiada aż za 58,8% pasażerokilometrów.
Bilety na połączenia PKP Intercity można nabyć online w serwisie EuroPodróże – za pośrednictwem strony internetowej, aplikacji mobilnej lub przez infolinię. Dużą zaletą serwisu jest fakt, iż jako klient otrzymujesz już wyselekcjonowane propozycje przejazdów. Serwis sam przeszukuje oferty przewoźników i prezentuje najlepsze opcje. Można tu również sprawdzić rozkład jazdy pociągów. Co istotne, jeśli nie masz dostępnych środków, a potrzebujesz kupić szybko bilet, możesz skorzystać z opcji odroczonych płatności i zapłacić za niego później. Korzystając z EuroPodróży nie zapomnisz o swoim wyjeździe – na pół godziny przed podróżą otrzymasz przypomnienie, a jeśli Twoje plany ulegną zmianie, możesz bez problemu zwrócić lub wymienić bilety.
Pociągi regionalne – wygodne połączenia na co dzień
Drugim, bardzo ważnym segmentem rynku są przewozy regionalne. Realizują je takie spółki jak POLREGIO, Koleje Mazowieckie, Koleje Śląskie, Koleje Dolnośląskie, Koleje Wielkopolskie i inne podmioty. Największą zaletą tych przewoźników jest duża częstotliwość i rozbudowana sieć połączeń w obrębie danego regionu. Pociągi te służą przede wszystkim do codziennych podróży, np. do miejsca pracy. Można powiedzieć, że przewozy regionalne są podstawą mobilności mieszkańców regionów. Pociągi te są w dużym stopniu finansowane przez samorządy województw, które zamawiają tabory na poszczególne połączenia. Duże wyzwanie stanowi tu wprowadzenie zintegrowanych biletów czy też zintegrowanego rozkładu jazdy pociągów, nad czym przewoźnik cały czas pracuje.
Oferta przewoźników na polskim rynku jest zróżnicowana. Dzięki temu każdy podróżny może wybrać połączenie najlepiej odpowiadające jego oczekiwaniom – czy to pod względem szybkości przejazdu, wygody, czy kosztów. Niezależnie od priorytetów, szeroka oferta umożliwia dostosowanie podróży do indywidualnych potrzeb. Życzymy przyjemnych podróży!