Pickleball w Bełchatowie
Pickleball to dyscyplina, która cieszy się coraz większą popularnością. Uprawiać ją mogą także bełchatowianie. Boiska znajdują się na terenie miejskiego lodowiska, które w sezonie letnim służy także jako rolkowisko.
Ta dyscyplina bardzo rozwija się od trzech, czterech lat. Myślę, że może zrobić dużą furorę. Już jest duża grupa, która gra w pickleball. Będziemy się starali, aby teren podzielić tak, by można było i pograć, i pojeździć – tłumaczy Marcin Ogórek, dyrektor Miejskiego Centrum Sportu w Bełchatowie.
Boiska dostępne są w godzinach 17-21. We wcześniejszych godzinach można skorzystać z rolkowiska.
Pickleball – co to takiego?
To sport rakietowy, który jest mieszanką: tenisa ziemnego, tenisa stołowego oraz badmintona. Gracze używają kompozytowych rakietek do przebijania plastikowej piłeczki nad siatką. Podobnie jak w ping pongu gra się zwykle do 11 punktów – zdobytych po własnym serwisie.
Prędkość piłki przy grze jest mniejsza od tej w tenisie ziemnym. Także pole do gry jest ponad 3 razy mniejsze od kortu tenisowego – musi mieć 13,4 m długości oraz 6,1 m szerokości.
Pickleball to dyscyplina sportu, którą można uprawiać zarówno na świeżym powietrzu, jak i pod dachem.
Zasady gry można znaleźć TUTAJ.
Hołd dla wioślarstwa czy… psa?
Historia tego sportu sięga 1965 roku. W okolicach amerykańskiego Seattle, w miejscowości Bainbridge, jej zasady opracowało trzech znajomych: Joel Pritchard, Bill Bell i Barney McCallum – właśnie ten tercet uznawany jest za ojców dyscypliny. Panowie ponoć wymyślili ją dla swoich dzieci, które były znudzone standardowymi aktywnościami.
Interesujące jest również pochodzenie nazwy gry. Są co najmniej dwie teorie. Pierwsza zakłada związki z wioślarstwem. Właśnie w tej dyscyplinie funkcjonuje termin „pickle boat” – dotyczy załogi złożonej z wioślarzy, którzy nie dostali się do innych osad. Współautor pickleball (Joel Pritchard) był wioślarzem.
Inna teoria mówi, że pies jednego z amerykańskiego tercetu miał na imię „Pickle”. Grę nazwano właśnie na jego cześć. To jednak tylko domysły. Oficjalnej informacji nt. genezy hasła „pickleball” próżno szukać.
W województwie łódzkim w pickleball można grać nie tylko w Bełchatowie, ale także w: Łodzi, Rogóźnie i Zduńskiej Woli.