Pabianice walczą z uzależnieniami wśród mieszkańców
Wykonaniem diagnozy i raportu z badań zajmie się zewnętrzna firma, która zbada szkodliwe nawyki wśród dorosłych, dzieci i młodzieży. Zapytaliśmy mieszkańców Pabianic, jak powinien działać program profilaktyki i z jakimi uzależnieniami zmaga się młodzież.
– Myślę, że spotkanie z taką osobą, która brała narkotyki i wyszła z tego, to by było przekonywujące
– Żeby ta terapia była taka magiczna – wchodzisz do pokoju i wychodzisz zdrowy.
– Największe problemy to alkohol, papierosy i narkotyki – mówią mieszkańcy Pabianic.
Jak informuje Urząd Miasta w Pabianicach, diagnoza ma zostać przeprowadzona zgodnie z metodologią badań społecznych. Będzie ona także dotyczyła dostępności pomocy w mieście.
Badanie i zebrane dane określą skalę problemów związanych z alkoholem, innymi substancjami psychoaktywnymi oraz zagrożeniami z obszaru uzależnień behawioralnych – mówi Aneta Klimek z Urzędu Miasta w Pabianicach.
Dotychczasowy program profilaktyki przeciwko uzależnieniom polegał między innymi na zwiększeniu dostępności pomocy, edukacji zdrowotnej czy kierowaniu osób uzależnionych na leczenie. Najważniejsze są dawanie dobrego przykładu młodzieży i ograniczenie dostępności alkoholu – mówi instruktorka terapii uzależnień, Magdalena Kołacz-Kwiatkowska.
Dostępność jest duża, zawsze, a już o stacjach benzynowych nie wspomnę, bo to jest dla mnie kuriozalna sytuacja, że w miejscu, gdzie przyjeżdżają kierowcy, można 24 godziny na dobę kupić alkohol.
W 2024 roku Pabianiczanie wydali łącznie na piwo blisko 35 milionów złotych, ponad 15 milionów na mocniejsze trunki, np. na wina i ponad 47 milionów złotych na napoje wysokoprocentowe.