Otwarcie MOLecoLAB w Łodzi
Dzisiaj odbyło się uroczyste otwarcie nowego Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych MOLecoLAB. Projekt jest częścią kampusu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Wizualizacje dostępne są TUTAJ.
W kompleksie będą prowadzone innowacyjne badania i terapie, które później zostaną wprowadzone w jednostkach lekarskich.
Laboratoria zostaną wyposażone w wysokospecjalistyczną aparaturę naukową i wykorzystane do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, projektowania innowacyjnych produktów i usług diagnostyczno-terapeutycznych. Działalność B+R stanowi podstawowe źródło odkryć dla liderów innowacyjnych przedsiębiorstw.
Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu w wysokości 60 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, centrum pozwoli na podjęcie współpracy z przemysłem w kraju i za granicą. Celem nowej inwestycji jest stworzenie kolejnych przestrzeni do prowadzenia badań o charakterze interdyscyplinarnym w Kampusie Centrum Kliniczno-Dydaktycznym UM w Łodzi.
Czytaj także: Tragiczny wypadek w Aleksandrowie. Zginęła kobieta
Projekt zakłada budowę niskoenergetycznego budynku laboratoryjno-naukowo-dydaktycznego. Inwestycja jest spójna z polityką zrównoważonego rozwoju uczelni – EcoUMED. Zastosowane zostaną instalacje OZE zarządzane przez BIMS oraz aparatura o podwyższonych parametrach oszczędności zużycia energii elektrycznej.
Badania molekularne i ich rola w medycynie
Badania molekularne to narzędzie odgrywające niebagatelną rolę w medycynie. Mają ogromne znaczenie w diagnostyce. Polegają na laboratoryjnej analizie materiału biologicznego pobranego od pacjentów, przy wykorzystaniu nowoczesnych technik biologii molekularnej.
Dlatego badania z zastosowaniem infrastruktury MOLecoLab pozwalają między innymi na identyfikację czynników chorobotwórczych, takich jak bakterie czy wirusy, a także diagnozowanie chorób metabolicznych, wykrywanie predyspozycji zwiększających ryzyko rozwoju danego schorzenia w przyszłości oraz określenie podłoża molekularnego trwającej już choroby, co ma decydujące znaczenie dla personalizacji i skutecznego leczenia pacjentów.