Ogrzewanie w Piotrkowie droższe
Od nowego roku mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego zapłacą więcej za ogrzewanie. Część z nich mówi o prawie stuprocentowej podwyżce. O dużo niższej mówią przedstawiciele Miasta. Mieszkańcy wskazują jednak na informacje, wywieszone przez spółdzielnię mieszkaniową i wynikające z niej wyliczenia.
Posłuchaj:
Marek Krawczyński, prezes Elektrociepłowni w Piotrkowie Trybunalskim, tłumaczy, że nowe stawki dla Piotrkowa zatwierdził Urząd Regulacji Energetyki. – Z dniem 1 stycznia podwyżka jest dokładnie o 63,93 proc. w cenie netto. Nie mam jednak wpływu na to, że Skarb Państwa bierze swoje 23 proc – dodaje.
Dlaczego zatem Miasto podaje znacznie niższą wartość podwyżki, niż spółdzielnie mieszkaniowe? O to pytaliśmy Piotra Rasia, wiceprezesa Piotrkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – Z naszych wyliczeń wynika, że podwyżka wyniesie 88-94 procent – mówi.
![Noworoczne podwyżki. Ogrzewanie w Piotrkowie droższe o 54 procent? [AKTUALIZACJA] 2 Ogrzewanie w Piotrkowie droższe](https://radiolodz.pl/wp-content/uploads/2023/01/ogrzewanie-w-piotrkowie-drozsze_1-300x225.jpg)
Mieszkańcy zapłacą o 54 procent więcej
W środę (4 stycznia) na stronie internetowej piotrkowskiego magistratu pojawiły się jeszcze inne dane. Wynika z nich, że ciepło w Piotrkowie jest od 1 stycznia 2023 roku droższe o 54 procent.
Prezes elektrociepłowni, zapytany o różnice między wcześniej podanymi danymi sięgającymi prawie 64 procent, mówił, że to dane z doliczonym przesyłem.
Wielkie emocje po podwyżce cen ciepła
Mieszkańcy uważają, że podwyżka jest bardzo wysoka. Pokazują na ulotki rozwieszone przez spółdzielnie mieszkaniowe, gdzie pojawiają się dane bliskie stu procent. Nie rozumieją, dlaczego w mieście podawane są różne dane dotyczące wzrostu opłat.
Nowe ceny zatwierdził Urząd Regulacji Energetyki. Piotrków Trybunalski z nowym rokiem w ok. 65-70 procentach zmienił źródło ciepła na gazowe. Pozostała część to źródło węglowe.
Czytaj także: Podwyżka cen za ogrzewanie w Zduńskiej Woli. Mieszkańcy zapłacą blisko 33 proc. więcej