Wszyscy chcielibyśmy zatem korzystać z telefonu jak najdłużej, dlatego też kluczowa jest właściwa ochrona smartfona. Aby zabezpieczyć telefon możesz stosować zalecenia producenta, zainwestować w program antywirusowy, korzystać z dostępnych elementów swojego smartfona, stosować tzw. dobre praktyki, mające chronić prywatność czy poufne dane. Ale taka wewnętrzna ochrona telefonu może być tylko szczytem góry lodowej. Jak zabezpieczyć telefon przed częstymi uszkodzeniami mechanicznymi? Jaką wybrać ochronę telefonu przed wodą? Jak w łatwy sposób możesz chronić twojego smartfona?
Zabezpieczenie smartfona w postaci technologii to podstawa
Tak naprawdę, sposobów, aby chronić telefon, jest całkiem sporo. Jeśli korzystasz ze współczesnego smartfona, wiesz, że sama technologia w telefonie, pomogą nam w tym, aby nasze wrażliwe dane były chronione. Do ich bezpieczeństwa używa się kilku narzędzi, jakie proponuje nam sam producent smartfona. Jakie one są?
Do najprostszych narzędzi ochrony należy przede wszystkim PIN lub też tzw. wzór odblokowujący. Zdecydowanie warto ustawiać blokadę ekranu, aby nikt z zewnątrz nie dotarł do naszych danych. Dodatkowo, możesz na smartfonie wykorzystywać fabryczne lub ściągnięte programy antywirusowe, które będą monitorować telefon pod kątem złośliwego oprogramowania.
Ponadto, w obecnych telefonach występuje także np. czytnik linii papilarnych czy skaner twarzy. Do zadań tych narzędzi należy również ochrona przed tym, aby nikt poza tobą nie miał dostępu do twojego telefonu.
Bezpieczeństwo telefonu, czyli jak działać na swoim telefonie?
W obecnych czasach istnieje ryzyko, że ktoś zyska dostęp do twoich danych nie tyle fizycznie, ale również wirtualnie. Ataki hakerów nie dotyczą już tylko komputera, ale również smartfona. Co zatem sprawdzi się w takim przypadku? Zdecydowanie musisz skorzystać z tzw. złotych rad, dzięki którym zyskasz pewność, że zrobiłeś wszystko, co było w twojej mocy, aby chronić telefon.
Oczywiście, możesz na telefonie stosować pełną blokadę i starać się, aby nie wpadł on w niepowołane ręce. Ale czasami może to nie wystarczyć.
Dobre praktyki obejmują przede wszystkim bezpieczeństwo w sieci, ale także rady techniczne.
- Po pierwsze, jeśli korzystasz z aplikacji, kupuj je w oficjalnych sklepach, a nie na stronach z oprogramowaniem. Pamiętaj też, że ważne jest ich regularne aktualizowanie. Instalowanie aplikacji z miejsc do tego niewskazanych może stać się zalążkiem dużych problemów. Korzystaj zatem z naprawdę zaufanych aplikacji.
- Po drugie, wyłącz bluetooth i korzystaj z niego tylko wtedy, gdy to konieczne.
- Po trzecie, pamiętaj, że fabryczne hasła są dobre jedynie do ustawień fabrycznych i generalnie mogą być łatwo złamane. Gdy zatem nabędziesz telefon, zmień hasła na swoje. Koniecznie pamiętaj, aby nie używać haseł banalnych tj.login1234
Poza tym, zachowaj ostrożność, gdy korzystasz z otwartych sieci czy publicznych sieci wi fi. To jest moment, gdy bardzo łatwo paść ofiarą ataku hakerskiego.
Gdy korzystasz z maila, nie otwieraj podejrzanych załączników. Podejrzane linki również mogą zawierać złośliwe oprogramowanie i ryzykować utratą danych. Nie klikaj w nie, gdyż dzięki nim, oszuści mogą mieć dostęp np. do twojej bankowości elektronicznej. Czasami “ofiarą” mogą paść twoje prywatne zdjęcia trzymane w chmurze czy ogólnie – twoje prywatne dane, zapisane w wielu miejscach na telefonie.
Jak zabezpieczyć smartfon przed uszkodzeniem?
Oprócz stosowania się do złotych rad każdego użytkownika i korzystania z fabrycznej ochrony, proponowanych przez producenta technologii zabezpieczających, najczęstszym problemem są także uszkodzenia mechaniczne.
Ekran telefonu jest niezwykle wrażliwy, dlatego czasami wystarczy jedynie upuścić telefon z łóżka na ziemię, aby zorientować się, że został on uszkodzony. Pęknięcia ekranu nie tylko są nieestetyczne, ale mogą spowodować problemy z korzystaniem z ekranu dotykowego, a nawet wpływać na uszkodzenia systemu.
Czym zatem chronić telefon? Podstawą będzie dobra Nakładka na telefon i inne formy ochrony ekranu. Pierwszym produktem, w który warto się zaopatrzyć jest folia ochronna na telefon, szkło hartowane lub szkło hybrydowe. Czym się różnią?
Folia ochronna to rozwiązanie proste, tanie, jest cienka, elastyczna, łatwa w wymianie, ale chroni głównie przed zarysowaniami. Szkło hartowane jest wytrzymalsze, twardsze, dostępne w kilku klasach twardości, chroniącymi przed różnymi aspektami. Ale szkło hartowane warto stosować, jeśli chcesz chronić telefon przed uszkodzeniami. Tymczasem szkło hybrydowe łączy zalety dwóch poprzednich produktów – nie łamie się nie wyszczerbia, jest cienkie elastyczne i bardzo odporne na uszkodzenia.
Do ochrony telefonu możesz też wybrać etui na telefon dostępne w kilku opcjach. Na rynku znajdziesz etui materiałowe, silikonowe, skórzane, drewniane czy z poliwęglanu.
Ponadto, aby chronić smartfon, możesz też kupić bumper. Jest to specjalna ramka, którą zakłada się na boki smartfona. Bumper wykonany jest z silikonu albo karbonu i chroni telefon przed upadkiem, ale nie chroni ekranu ani pleców telefonu, jeśli uderzy on np. w wystający kamień.
Jak zabezpieczyć telefon przed wodą?
Zaraz po uszkodzeniach mechanicznych, dużym problemem dla nowoczesnych telefonów jest woda. Co prawda, wielu producentów chwali się, że ich telefon jest wodoodporny, ale w praktyce różnie z tym bywa. Pamiętaj, że teoretycznie producenci wskazują skuteczność takiego rozwiązania do określonej ilości metrów pod wodą, aczkolwiek czasem nawet sam upadek na brzeg morza czy do sedesu może sprawić, że smartfon ulegnie uszkodzeniu. Co zatem robić w takiej sytuacji?
Najprostszą radą jest unikanie akwenów czy zbiorników wodnych i zachowywanie ostrożności w ich pobliżu. Zdrowy rozsądek jest tu najlepszym doradcą.
Z drugiej strony, rynek oferuje nam także dodatkowe akcesoria do ochrony telefonu przed wodą. Możesz zatem kupić wodoodporne etui na telefon, chroniące przed zalaniem, krótkotrwałym zanurzeniem czy zachlapaniem.
Dostępna jest też powłoka hydrofobowa, którą zakładasz na wnętrze smartfona, aby uchronić elementy elektroniczne przed wpływem wody. Taką powłokę założysz u specjalisty.
Ostatnią opcją jest także smartskin, czyli dwuwarstwowa, termoplastyczna poliuretanowa powłoka. Naciąga się ją na telefon, co uszczelnia porty. Ten produkt chroni zarówno przed wodą, a także kurzem, brudem i innymi cząsteczkami.
Wartoprzeczytać
Pamiętaj także, że im więcej rzeczy pozwala ci ochronić telefon – tym lepiej. Warto zatem wykorzystywać zabezpieczenia np. pinem, korzystanie z czytnika linii papilarnych, zachowywanie bezpieczeństwa w sieci, jak również zakupienie odpowiednich produktów do ochrony przed wodą i uszkodzeniami.
Artykuł przygotowany przez: euro.net.pl