Być może to był tylko zbieg różnych zdarzeń, ale po ostatnim Radiu Nocą na antenie Radia Łódź o życiu seksualnym Polaków, edukacja seksualna w Polsce ma dla mnie twarz kobiety. Dosłownie na kilka godzin przed programem okazało się niespodziewanie, że z powodów nadzwyczajnych nie jest możliwy przyjazd do studia zapowiadanego wcześniej seksuologa, Profesora Piotra Gałeckiego. I choć staram się nie być przesądny, do czego obliguje mnie 11 lat bardzo szczęśliwego mieszkania pod numerem 13, to gdy zaczęło do mnie docierać, że to jest 13 Radio Nocą w tym roku, i może jednak coś z tą 13 jest nie tak, wówczas w trybie ekspresowym przyjęła zaproszenie do wzięcia udziału w programie seksuolożka, psychoterapeutka Aleksandra Dulas. Wniosła do naszej rozmowy więcej niż mogłem oczekiwać. Oprócz merytoryczności, wspaniałą umiejętność tłumaczenia trudnych spraw w sposób niezwykle przystępny, uważność, empatię i ciepło, którego nigdy dosyć, wtedy, gdy zrazić może choćby jedno słowo. Przy okazji okazało się, że mamy te same radiowe korzenie – Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej, w którym spotkaliśmy się ponad 20 lat temu. Zapraszając Panią Aleksandrę, potem już Aleksandrę, do programu, nie miałem jeszcze tej świadomości.
Dziennikarz Radia Łódź Paweł Kwiatkowski, który przygotował do programu sondy wśród mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego, przekazał mi, że na pytania o życiu seksualnym Polaków odpowiadały tylko kobiety – mężczyźni nie chcieli rozmawiać. W czasie programu do naszej rozmowy dołączyła telefonicznie także edukatorka seksualna, Pani Anna Jurek, która od 12 lat edukuje w dziedzinie życia seksualnego dzieci, młodzież i rodziców. To także był pokaz kompetencji, głębokiego zrozumienia i ciepła, niezbędnego do opowiadania dzieciom o sprawach, których czasami rodzice nie potrafią wytłumaczyć.
W rozmowę włączyła się również kolejna Pani Anna, podkreślając, jak negatywny wpływ na samoocenę dzieci i młodzieży może mieć lansowanie dalekiego od normy obrazu ciała. Mężczyźni woleli zabrać głos w programie przesyłając wcześniej komentarze i pytania. Z pełnym, serdecznym zrozumieniem skomentowała to Aleksandra, tłumacząc, że mężczyzn bardziej krępuje to kulturowo narzucone poczucie odpowiedzialności za udane lub nieudane życie seksualne. Zdrowiej byłoby tę presję sobie odpuścić. Po prostu wyluzować.
Tak więc to kobiety poprowadziły nas przez meandry życia seksualnego Polaków w ostatnim Radiu Nocą. I zrobiły to mądrze i… czule. Dziękuję za to bardzo!
Zachęcam do odsłuchania,
Mariusz Woźniczka
Uważność, wzajemny szacunek, goście i specjaliści, czyli “naprawiacze świata”, ale przede wszystkim rozmowy o życiu i świecie z udziałem słuchaczy. Radio Nocą to kiedyś kultowa audycja na żywo, która powróciła na antenę Radia Łódź po blisko trzydziestoletniej przerwie. Program oparty jest o kunszt głębokiej rozmowy międzyludzkiej i telefony słuchaczy. Więcej rozmów do odsłuchania na stronie audycji Radio Nocą.