Sieradzka róża wyróżniona
Dziś mało znany motyw unikalnej róży czy „wody” z marszczonego materiału, stał się wizytówką regionu. Pomysłodawczynią jest artystka ludowa Anna Curuł. To ona, w sierpniu ubiegłego roku, złożyła wniosek do Narodowego Instytutu Dziedzictwa o wpisanie sieradzkiego haftu na listę tradycji, obyczajów, rzemiosła i rękodzieła, które wymagają szczególnej ochrony i zachowania dla kolejnych pokoleń. Panią Annę zainspirowały kwietne dywany ze Spycimierza, które są zarówno na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa, jak i na liście UNESCO. Sieradzki haft jak większość ludowych, czerpie inspiracje z natury, jest bardzo barwny.
Nasz haft jest kwietny: mamy niezapominajki, stokrotki, konwalie, maki i oczywiście naszą charakterystyczną różę – mówi artystka.
Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego liczy 112 pozycji. Z województwa łódzkiego są na niej: Procesja Bożego Ciała w Łowiczu (2014), Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu (2018), tradycje rzeźbiarskie ośrodka w Kutnie (2023) oraz opoczyński folklor (2024).
Sieradzka róża ma wkrótce pojawić się jako miejski mural.