Nocna prohibicja w Łodzi?
Jakub Kowalski, autor obywatelskiego projektu uchwały, podkreśla, że inicjatywa dotyczy na razie siedmiu osiedli położonych w centrum miasta. Nocna prohibicja miałaby obowiązywać osiedli:
- Katedralna,
- Śródmieście-Wschód,
- Górniak,
- Stare Polesie,
- Bałuty Centrum,
- Bałuty Doły,
- Stary Widzew.
Na profilu facebookowym Jakuba Kowalskiego dostępny jest link do pobrania wzoru karty, pod którą należy odręcznie wypełnić i fizycznie oddać organizatorowi.
Minimum 300 podpisów
Nocna prohibicja w Łodzi nie jest nowym pomysłem. Pojawił się już w 2018 roku – wówczas 66 proc. mieszkańców było przeciwko takiemu rozwiązaniu.
Piotr Bors z Biura Promocji Zatrudnienia i Obsługi Działalności Gospodarczej, które jest odpowiedzialne za wydawanie koncesji na sprzedaż alkoholu na terenie miasta Łodzi, zaznacza, że skoro pojawiła się obywatelska inicjatywa, należy jej się przyjrzeć.
Zobaczymy, ile będzie zebranych podpisów. Myślę, że nie będziemy wykluczać, by znowu przeprowadzić badania wśród łodzian – dodaje.
Aby projekt mógł trafić pod obrady rady miejskiej, konieczne jest zebranie minimum 300 podpisów mieszkańców Łodzi. W związku z tym mieszkańcy organizują się na grupach osiedlowych, aby wspólnie zbierać podpisy, które następnie zostaną przekazane pomysłodawcy.
Od 2018 roku nocna prohibicja obowiązuje w Piotrkowie Trybunalskim. Między godz. 23 a 6 rano napoje alkoholowe można kupić wyłącznie w: pubach, klubach i restauracjach. Choć początkowo mieszkańcy byli sceptyczni, po blisko siedmiu latach przybyło zwolenników takiego rozwiązania.
Na terenie Piotrkowa Tryb. spadła również liczba interwencji dot. zakłócenia porządku publicznego. Ponad to władze miasta i radni nie podejmują żadnych działań, aby zrezygnować z nocnego zakazu sprzedaży alkoholu.