W obchody co roku włącza się Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Na znak solidarności z rodzinami przedwcześnie urodzonych dzieci, tuż po zmroku szpital zostanie podświetlony na fioletowo. Neonatolog Tomasz Talar podkreśla, że każdego roku w instytucie lekarze ratują kilkadziesiąt wcześniaków z ekstremalnie niską wagą.
Najmniejszy pacjent, uratowany w naszej klinice, ważył trochę poniżej 400 g. Biorąc pod uwagę statystyki, to był też pacjent, który przebywał w szpitalu ponad rok od urodzenia i to był najdłuższy pobyt jaki odnotowaliśmy. Proszę sobie wyobrazić, jak wygląda życie takiej rodziny. Dlatego przy okazji tego święta chciałem powiedzieć, że to nie jest tylko święto wcześniaków, ale również także ich rodziców, którzy tutaj przyszli i nas odwiedzają – dodaje Tomasz Talar.
W ICZMP co roku na świat przychodzi około 4 tysiące dzieci, z czego co czwarty noworodek jest wcześniakiem.
Na dwóch oddziałach neonatologicznych w Instytucie powstają też z tej okazji kąciki czytelnicze. Poza tym nową strefę przygotowuje dla wcześniaków i ich rodziców Instytut Książki.
Dyrektor szpitala Iwona Maroszyńska podkreśla, że słuchanie głosu rodzica, jest dla noworodka sposobem budowania więzi.
Inkubator nie ułatwia budowania relacji mama-dziecko, ale robi to czytanie i dlatego jest tak ważne. Musimy też pamiętać, że słuch rozwija się już w okresie wewnątrzmacicznym, a po przyjściu na świat bardzo intensywnie rozwijają się te reakcje słuchowe, czyli odpowiedź na różne bodźce akustyczne. Znany już głos rodzica, bo dziecko rozpoznaje te głosy, pozwala wcześniakowi lepiej radzić sobie z tym trudnym środowiskiem intensywnej terapii – tłumaczy Iwona Maroszyńska
Jutro, 18 listopada od godziny 8.00 do 15.00 przed szpitalem dostępny będzie mobilny czytobus. W autobusie na dzieci i rodziców czekać będą animatorki, książki i upominki.
Obchody dnia wcześniaka zaplanowano także w szpitalu Madurowicza w Łodzi na jutro na godzinę 16.00.
Posłuchaj także:
Dbaj o zdrowie. Opieka nad wcześniakiem [PODCAST]