Andrzej Jakubas współpracował z teatrami w Legnicy, Grudziądzu, Bydgoszczy, Radomiu, ale to Łódź i Teatr Powszechny stały się jego miejscem na ziemi. Od 1991 roku był z nim związany nieprzerwanie. W 2024 roku obchodził jubileusz 40-lecia pracy artystycznej.
Przez przeszło trzydzieści lat Andrzej Jakubas stworzył w Teatrze Powszechnym w Łodzi kilkadziesiąt ról – między innymi w „Naszym mieście” W. Thorntona w reżyserii Wojciecha Adamczyka, „Zabawie w życie” K. Johnstone’a w reżyserii Williama Halla, „Ferdydurke, czyli klucz od trzydziestych drzwi” W. Gombrowicza w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza, „Małym Księciu” A. de Saint-Exupéry w reżyserii Cezarego Domagały. W 1999 roku znalazł się w pierwszej obsadzie oraz pełnił funkcję asystenta reżysera polskiej prapremiery „Szalonych nożyczek” Paula Pörtnera. Występował także w filmach fabularnych oraz serialach telewizyjnych.
Andrzej Jakubas uważał, że aktor powinien być żywo zaangażowany w życie teatru. Był na pół etatu aktorem, a na pół etatu przez wiele lat kierownikiem Działu Promocji i Reklamy, który stworzył od podstaw.
Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych. Gdy odchodzą od nas osoby takie jak ty, trudno się z tym zgodzić. Jesteś i będziesz dla nas niezastąpiony – napisała w pożegnaniu aktora Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego.
Andrzej Jakubas został odznaczony Honorową Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Pożegnanie Andrzeja Jakubasa odbędzie się na Cmentarzu Komunalnym na Dołach (ul. Smutna) w Łodzi.14 października o 12:00 w kaplicy cmentarnej odbędzie się msza święta, następnie prochy zostaną odprowadzone na miejsce pochówku.
op. DM