Na WPiA UŁ o bezpieczeństwie dzieci
Oprócz środowiska szkolnego na Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego przyjechali także liczni eksperci. Mówiono o tym, jak reagować w sytuacjach kryzysowych, a także jak rozpoznawać znaki, które mogą świadczyć o przemocy. Krajowy Konsultant ds. Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Aleksandra Lewandowska podkreśla, że największym problemem jest to, że rodzice nie kontrolują internetowych treści swoich dzieci.
W większości opiekunowie nie mają wglądu w aktywność internetową dzieci. Badania pokazują, że średnio młodzież korzysta 30 minut ze smartfonów w szkole i 4 godziny w domu. Eksperci podkreślają, że aby zapobiec rosnącym kryzysom psychicznym u młodych ludzi, uważni muszą być nie tylko nauczyciele, ale przede wszystkim rodzice. Poprawa sytuacji potrzebuje także zmian legislacyjnych.
Ponad 80% rodziców nastolatków twierdzi, że nie założyli swoim dzieciom żadnej kontroli rodzicielskiej. Nie sprawdzają, nie są uważni na treści, które ich dzieci oglądają. Należy zwracać uwagę na to, co się dzieje. Możemy zauważyć zmianę w samopoczuciu, zachowaniu, wyglądzie. Jeżeli będziemy edukować dzieci, a nie będzie nadal dbałości, to dziecko, bez problemu będzie mogło wejść na strony internetowe, które niosą ze sobą zagrożenie czy bez problemu będzie mógł kupić substancje psychoaktywne przez Internet – mówi Lewandowska.
Obecna na konferencji wiceminister edukacji narodowej Katarzyna Lubnauer mówiła, że ogromną nadzieją, ale i sprawdzianem będzie edukacja zdrowotna, która jako nowy przedmiot już we wrześniu wejdzie do polskich szkół. Potwierdzono też drugą edycję pilotażowego łódzkiego programu “Odporna szkoła, bezpieczny mŁodziak”, która ma rozpocząć się od września. Projekt to warsztaty i edukacja całego środowiska szkolnego na temat tego jak pomagać dzieciom w kryzysach psychicznych.