Nowe mieszkania Łódź – ceny na rynku pierwotnym
W zależności od portalu ogłoszeniowego i serwisu specjalizującego się w analizie i statystyce rynku mieszkaniowego, ceny nieruchomości wyglądają nieco inaczej. Znaczenie ma też kryterium, według którego analizowane są ceny mieszkań. Mowa m.in. o cenach ofertowych, cenach transakcyjnych czy wprowadzonych.
Serwis Otodom kategoryzuje ceny mieszkań z rynku pierwotnego właśnie według powyższych parametrów. Zgodnie z danymi Otodom Analytics, średnia cena mieszkań w ofercie od początku roku w Łodzi kształtowała się następująco – 8,9 tys. zł/m2 w kwietniu, 8,7 tys. zł/m2 w marcu, 8,6 tys. zł/m2 w lutym i 8,5 tys. zł/m2 w styczniu. Cena wzrosła zatem o ok. 400 zł za metr kwadratowy na przełomie zaledwie czterech miesięcy.
Biorąc pod uwagę przeciętną cenę wprowadzonych do sprzedaży mieszkań w Łodzi, dane są bardziej zróżnicowane, choć nadal widać tendencje wzrostową. To kolejno 11,5 tys. zł/m2 w kwietniu, 9,6 tys. zł/m2 w marcu, 7,8 tys. zł/m2 w lutym oraz 9,7 tys. zł/m2 w styczniu.
Ostatnia kategoria dostępna w bazie Otodom Analytics to średnia cena sprzedanych mieszkań na rynku pierwotnym w Łodzi w kwietniu (8,2 tys. zł/m2), marcu (8,4 tys. zł/m2), lutym (8,2 tys. zł/m2) i styczniu (8,5 tys. zł/m2).
Najnowszy raport Expandera i Rentier.io[1] pokazuje dodatkowo obraz przeciętnej ceny nowego mieszkania w Łodzi w marcu w zależności od metrażu. Okazuje się, że najbardziej rosną ceny małych mieszkań, bo to aż 3,5 proc. względem grudnia ubiegłego roku (8,3 tys. zł/m2). W drugiej kolejności najbardziej wzrosły ceny średnich mieszkań – 1,3 proc. (7,3 tys. zł/m2). W przypadku dużych mieszkań cena zaś nieco spadła – -0,6 proc. (7,4 tys. zł/m2).
Analitycy przewidują, że trend spadkowy na rynku pierwotnym jest już prawdopodobnie przeszłością. – W danych kwartalnych widać, że przewaga wzrostów dotyczy wszystkich segmentów rynku, czyli zarówno małych, średnich, jak i dużych mieszkań. W porównaniu do czwartego kwartału 2022 ceny małych mieszkań w 17 analizowanych przez nas miastach wzrosły przeciętnie o 1,5 proc. (poprzednio odnotowaliśmy spadki 1,4 proc.), średniej wielkości lokali o 1,8 proc. (spadek 1,3 proc. w poprzednim odczycie), a dużych o 0,8 proc. (w porównaniu do spadku 0,5 proc. porównując IV kw. 2022 do III kw. 2022). Widać więc ewidentne odbicie i wyższe oczekiwania cenowe sprzedających – komentują eksperci Expandera.
Rynek nieruchomości w Łodzi – używane mieszkania
Głównym obszarem naszego zainteresowania są ceny nowych mieszkań, choć warto bliżej poznać cennik nieruchomości z rynku wtórnego.
Przeciętna cena ofertowa mieszkań na rynku wtórnym w kwietniu (wg Otodom) wyniosła 7,4 tys. zł/m2 – to wzrost o 1 proc. względem marca i aż 3,9 proc. w porównaniu z początkiem drugiego kwartału 2022 roku.
– NBP oszacowało wzrost cen ofertowych na rynku wtórnym w 7 największych miastach w pierwszym kwartale 2023 roku o 1,6 proc. względem poprzedniego kwartału oraz 3,5 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 roku – czytamy w raporcie Otodom[2].
Inwestycje mieszkaniowe Łódź – jakie najlepsze miejsce do życia?
Nowe mieszkania w centrum Łodzi to coraz większy rarytas ze względu na wyczerpujące się grunty i miejsca przeznaczone pod wielorodzinne inwestycje deweloperskie. Dlatego warto szukać swojego wymarzonego miejsca do życia w pobliżu śródmieścia i osiedla Katedralnego, nie zaś w samym jego centrum. Taką inwestycję prowadzi obecnie Grupa Murapol przy al. 1 Maja na Starym Polesiu.
– Murapol Osiedle Faktoria zostało zaprojektowane dla osób pragnących być blisko zielonych terenów rekreacyjnych, a zarazem centrum łódzkiego życia. Mam na myśli oczywiście leżący nieopodal naszej inwestycji Park na Zdrowiu oraz centrum handlowo-rozrywkowe Manufaktura. Do dyspozycji klientów oddajemy łącznie 265 mieszkań o zróżnicowanym metrażu od 25 m2 w dwóch 4-piętrowych budynkach. To świetna propozycja dla inwestorów i studentów, ponieważ w sąsiedztwie osiedla znajduje się kampus Uniwersytetu Medycznego – komentuje Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Murapol.
Należy dodać, że tuż „za ścianą” Murapol Osiedla Faktoria są dawne zabudowania Zakładów Przemysłu Wełnianego „Wiosna Ludów”, które są obecnie wykorzystywane jako siłownia, magazyny i inne lokale handlowo-usługowe. Będący pod ochroną szpaler kasztanowców znajdujący się tuż u stóp inwestycji przy al. 1 Maja doskonale pamięta najlepsze lata funkcjonującej tutaj fabryki.
Poszukując zatem swojej przystani w Łodzi, warto rozszerzyć zakres o sąsiadujące ze śródmieściem osiedla typu Stare Polesie i przyjrzeć się bliżej takim wyjątkowym inwestycjom jak Murapol Osiedle Faktoria.
[1] https://expander.pl/raport-expandera-i-rentier-io-ceny-mieszkan-i-kw-2023/.
[2] https://analytics.otodom.pl/pl/komentarze-rynkowe(s1:artykul/ceny-ofertowe-na-rynku-wtornym-nadal-rosna)