Pandemia koronawirusa, a następnie wojna za naszą wschodnią granicą spowodowały, że sytuacja ekonomiczna w Polsce staje się coraz trudniejsza. Ze względu na coraz wyższe ceny choćby prądu czy gazu dużo firm upada albo decyduje się na redukcję zatrudnienia. Duży problem stanowią też częste zmiany w podatkach i rosnące ceny np. podstawowych artykułów spożywczych czy benzyny przy jednoczesnym braku podwyżek wynagrodzeń. Wszystko to sprawia, że znaleźć pracę jest coraz trudniej, a z dotychczasowej pensji ciężko się utrzymać. Z tego właśnie powodu, coraz więcej osób, w tym sporo mieszkańców Łodzi, planuje wyjazd do pracy za granicę.
Choć inne kraje też muszą zmagać się z kryzysem, to np. holenderski czy belgijski rynek pracy wciąż są konkurencyjne, jeśli chodzi o liczbę ofert pracy czy wynagrodzenia. Ponadto wielu pracowników w wyborze tych kierunków, przekonuje dostępność środków transportu m.in busy z adresu na adres (np. bhtransport.pl/busy-do-holandii/ lub bhtransport.pl/busy-do-belgii/).
Niektórzy decydują się jedynie na krótkotrwały wyjazd np. do pracy sezonowej w celu zarobku i odłożenia pieniędzy, inni wyjeżdżają na dłuższy okres albo nawet na stałe, zabierając ze sobą całe rodziny. Takie kierunki jak np. Norwegia czy Wielka Brytania ponownie stają się popularne jako cel emigracji zarobkowej. Choć inne kraje też muszą zmagać się z kryzysem, to np. niemiecki czy holenderski rynek pracy wciąż są konkurencyjne, jeśli chodzi o liczbę ofert pracy czy wynagrodzenia.
Na jakie oferty pracy można liczyć w Niemczech czy Holandii?
Pracę za granicą bez problemu znajdą przedstawiciele różnych zawodów. Szczególnie dużo ofert jest w branży budowlanej, spedycji, obsłudze klienta, handlu czy gastronomii. Ciągle poszukiwani są także kierowcy, mechanicy, operatorzy maszyn, kucharze, kelnerzy, księgowi, a także specjaliści branży IT, w tym informatycy i programiści.
Poszukiwani są również przedstawiciele zawodów medycznym, szczególnie pielęgniarki, opiekunowie osób starszych czy ratownicy medyczni. Choć znajomość języka kraju, do którego jedziemy do pracy jest pożądana i sporo ułatwia, to nie jest to jednak wymóg konieczny i pracę można znaleźć znając np. jedynie język angielski lub zaledwie podstawy niemieckiego czy holenderskiego. Wiele agencji pracy, które wysyłają pracowników za granicę oferuje przed wyjazdem kurs językowy. Warto z tej możliwości skorzystać, aby zwiększyć swoje szanse na zagranicznym rynku pracy.
Jak się przygotować do wyjazdu do pracy za granicę?
Po pierwsze warto z wyprzedzeniem znaleźć mieszkanie, aby mieć się gdzie zatrzymać od razu po przyjeździe. Trzeba też zaplanować dojazd na miejsce. Przed wyjazdem za granicę trzeba pamiętać o zabraniu wszystkich dokumentów, przede wszystkim dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy, ubezpieczenia, ale też dokumentów wymaganych przez pracodawcę np. CV czy certyfikatów potwierdzających konkretne kwalifikacje lub znajomość języka. Warto wcześniej wyrobić sobie konto w banku, najlepiej od razu w walucie lokalnej, aby nie płacić prowizji za przewalutowanie.
Na początek warto też mieć ze sobą gotówkę. Koniecznie trzeba też pamiętać o zabraniu niezbędnych leków, zwłaszcza jeśli przyjmujemy jakieś na stałe. Przydatny za granicą będzie też słownik, mapa miasta, plan metra czy lokalna karty sim z nieograniczonym Internetem. Do niektórych krajów np. Wielkiej Brytanii trzeba też zabrać przejściówkę do gniazdka, aby być w stanie naładować telefon czy laptopa.