Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci
Do akcji włączyła się m.in. stolica naszego regionu.
– Budynek Urzędu Miasta Łodzi zostanie podświetlony 19 listopada na czerwono. W tym oczywiście gabinet pani prezydent Hanny Zdanowskiej – mówił Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.
To finał ogólnopolskiej kampanii “Dzieciństwo bez przemocy”. W Polsce doświadcza jej co trzecie dziecko.
– Razem walczmy z przemocą wobec dzieci, ale razem też dawajmy dzieciom siłę i dawajmy dzieciom moc. Bo każdy z nas ma tę moc kreowania rzeczywistości młodego człowieka. Reagujmy na przemoc wobec dzieci – apeluje Rzecznik Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak.
W dzisiejsze (19 listopada) obchody włączył się także Zarząd Województwa Łódzkiego. Z tego powodu, budynek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego także został symbolicznie podświetlony na czerwono.
Najważniejsze jest, aby w sytuacji kryzysowej nie być obojętnym.
– Apeluję do wszystkich, żeby reagować w każdej sytuacji, kiedy krzywda dzieje się dzieciom. Jeśli widzimy przemoc wobec dzieci, fizyczną i psychiczną, reagujmy. Jeśli słyszymy krzyk dziecka za ścianą, jeśli widzimy jakieś niepokojące zdarzenie z dzieckiem na ulicy, dostrzegamy jakieś siniaki, ślady przemocy, reagujmy i zgłaszajmy to odpowiednim służbom – prosi Artur Ostrowski, nauczyciel i Członek Zarządu Województwa Łódzkiego.
20 proc. Polaków wciąż uważa, że klaps nie jest formą przemocy.
– Czy my możemy dzieci poszturchiwać, popychać, zwracać się do nich w wulgarny sposób i to nie jest przemoc? Tak nie jest! Nikt z nas nie chciałby być w ten sam sposób traktowany. Nikt z nas nie lubi, kiedy się nas obraża, kiedy się nas popycha, kiedy się nas szturcha. Przemoc to nie tylko bicie, to także wszystkie werbalne i niewerbalne rzeczy, które nas dotykają – mówi Kamila Dudkiewicz, zastępca dyrektora Regionalnego Centrum Polityki Społecznej.
Według statystyk 80 proc. dzieci i młodzieży w Polsce spotkało się z przemocą w domu lub w szkole. W województwie łódzkim od 2020 roku funkcjonuje telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Jego numer to 726 611 611.