“Grodzisko w Tumie prawdopodobnie było kiedyś stolicą Polski”
Jego nazwa była wymieniana w kronikach (lac. Lancicia) już w I. połowie XII wieku, a grodzisko w Tumie funkcjonowało co najmniej od wieku IX. Do zwiedzania zrekonstruowanego grodu i sąsiedniego skansenu w czasie majówki zaprasza dr Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Etnograficznego w Łodzi.
Według dr Płazy do pięknego miejsca nad rzeką Bzurą można się wybierać całymi rodzinami, zwiedzając nawet bez przewodnika.
Najlepiej zwiedza się samemu. Proponuję, żeby rozpocząć zwiedzanie w Kwiatkówku, tam zostawić samochód, pooglądać obiekty, które się tam znajdują – kuźnie, chałupy, wiatrak z Zawady z 1820 roku, a potem przejść ścieżką drewnianą przez szumiące szuwary – zachęca dyrektor.
Grodzisko w Tumie prawdopodobnie było przez jakiś czas siedzibą dynastii Piastów, czyli stolicą Polski. W trakcie wykopalisk znaleziono tam wiele cennych artefaktów, m.in. biżuterii (ze słynnym pierścieniem z Tumu, datowanym na XI-XII wiek na czele), monet, a także przedmiotów życia codziennego. Dziś dzięki grupom rekonstrukcyjnym, zwykle odwiedzającym Tum, można zobaczyć, jak żyli ludzie niemal 1000 lat temu. W 1939 roku na okolicznych polach przebiegła bitwa nad Bzurą – jedna z batalii kampanii wrześniowej rozpoczynającej II wojnę światową.