Łódź przestała zatruwać Morze Bałtyckie
Morze Bałtyckie już nie jest zanieczyszczane przez Łódź. Stolica województwa łódzkiego oficjalnie została wykreślona z listy Hot Spotów HELCOM, czyli obszarów mających bezpośredni wpływ na zanieczyszczenie morza.
Jak podkreśla Joanna Łucka z Urzędu Miasta Łodzi, to ogromny sukces w dziedzinie ochrony środowiska oraz gospodarki wodno-ściekowej.
Decyzja wynika z wieloletnich inwestycji miasta w modernizację infrastruktury kanalizacyjnej oraz oczyszczalni ścieków, które doprowadziły do znacznego ograniczenia ilości zanieczyszczeń trafiających do rzek i dalej do Morza Bałtyckiego – mówi.
Jeszcze pod koniec XX wieku wszystkie ścieki fabryczne i bytowe z Łodzi trafiały bezpośrednio do Neru, a stamtąd – przez Wartę i Odrę – wprost do Bałtyku. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej.
Lista trucicieli Bałytku – wykreślono nie tylko Łódź
Lista trucicieli Morza Bałtyckiego powstała w 1992 roku z inicjatywy ekspertów Komisji Helsińskiej, aby wskazać największe źródła zanieczyszczeń. Obecnie na liście znajduje się 35 aktywnych punktów zagrożenia, z czego 6 w Polsce. Cztery z nich obejmują zagrożenia przemysłowe i związane są z działalnością zakładów przemysłowych w: Jaworznie, Czechowicach-Dziedzicach, Dąbrowie Górniczej i Krakowie.
Oprócz Łodzi w 2025 roku z listy trucicieli Morza Bałtyckiego wykreślone zostały także: Wrocław, Katowice, Mysłowice, Siemianowice Śląskie i Bytom.